Záruka vrácení peněz · 100 dní Doprava po celém světě zdarma
646 788umělecká díla 53 424umělci 5 406muzea 32jazyky

Georges Vantongerloo

1886 - 1965

Raný život a umělecké vzdělání

Georges Vantongerloo se narodil 24. listopadu 1886 v belgickém Antverpách. Jeho raná léta byla formována hlubokým talentem, který se projevoval skrze systematické studium. V letech 1905 až 1909 se snažil zuširnit svou vizi na akademiích krásných umění v Antverpách i v Bruselu. Během tohoto formativního období procházel disciplinovanými chodbami těchto institucí a učil se základnímu jazyku tvaru a struktury, který mu později posloužil jako základ pro jeho komplexní abstrakce.

Klidné věnování se umění přerušila těžká ruka historie. Když nastala Velká válka, Georges Vantongerloo odpověděl na volání povinnosti a sloužil v belgickém armádě. Konflikt ho přiblížil nebezpečím moderní války a on byl zraněn při plynivém útoku. Tato zkušenost fyzického strádání představovala zásadní zlom v jeho životě. Do roku 1914 byl z armády propuštěn, opustil bojiště a vrátil se do sféry tvůrčí výtvarné exprese.

Období De Stijl a Menton

Trajektorie jeho života se zásadně změnila v roce 1916, kdy se setkal s postavou, jako je Theo van Doesburg. Toto setkání působilo jako katalyzátor, který ho odtrhl od jeho dřívějších studií a nasměroval k radikální geometrii, jež měla definovat jeho celou kariéru. Již v roce 1917 se stal spolupodpisovatelem prvního manifestu skupiny De Stijl, což byl moment, který jeho jméno pevně zakotvil v zakladatelské historii tohoto hnutí. Neomezil se však pouze na následování principů skupiny; snažil se je vyjádřit i prostřednictvím psaného slova. Mezi wrześnem 1918 a říjnem 1920 přispěl do periodika De Stijl sérií článků s názvem „Réflexions“, ve kterých využil prostor k hlubokému zkoumání vztahu mezi uměním a přírodním světem.

Jak se jeho myšlenky prohlubovaly, měnilo se i jeho fyzické okolí. V roce 1918 se přestěhoval do Mentonu ve Francii, kde hledal nové prostředí pro svou rozvíjející se vizi. Právě během těchto let se jeho pozornost začala stáčet k matematice a strukturálnímu vyjadření. Snažil se přeložit abstraktní principy hnutí do jazyka objemu a prostoru, čímž překročil ploché roviny svých současníků a začal zkoumat, jak spolu mohou v trojrozměrném světě interagovat světlo a geometrie.

Stěhování do Paříže a abstraktní skupiny

Přívuk francouzské metropole ho nakonec oddělil od klidu Menton. V roce 1927 se přestěhoval do Paříže, města, které bylo v té době tvořivým tyglem nejradikálnějších změn v oblasti vizuálního myšlení. Tento přesun nebyl pouze změnou krajiny, ale krokem přímo do srdce rodící se geometrické revoluce. Snažil se najít své místo mezi těmi, kteří zbavovali umění vše zbylého a hledali jeho nejpodstatnější, matematické pravdy.

Do roku 1930 byla jeho přítomnost na pařížské umělecké scéně již pevně ugruntována, když se připojil ke skupině Cercle et Carré. Tento kruh sloužil jako místo setkávání pro ty, kteří se obdarovávali principům abstrakce. Jeho oddanost těmto ideálům se v následujícím roce ještě prohloubila. V roce 1931 se stal zakladatelem skupiny Abstraction-Création, která se stala klíčovým pilířem pro ne-figurativní umění. Jeho postavení v tomto krugu bylo významné; v letech 1931 až 1937 působil jako viceprezident Abstraction-Création a pomáhal tak formovat směr celého hnutí v jeho klíčových formativních letech.

Technika a umělecká evoluce

Jak se jeho chápání formy prohlubovalo, Georges Vantongerloo se snažil překlenout propast mezi hmatatelným světem a neviditelnými zákony přírody. V roce 1924 vydal svůj pamflet L'Art et son avenir, dílo, které naznačilo jeho rostoucí fascinaci skrytými strukturami reality. Tato intelektuální zvědavost se projevila v jeho eseji „Unité“, kde obrátil svůj pohled k samotné mechanice světla a jemným vibracím, jež definují barevné spektrum. Už nespokojil se pouhým vzhledem; chtěl zachytit energii, která protéká všem věcem.

Tato snaha o zachycení neviditelného ho provedla několika odlišnými transformacemi. Během jeho Période libre se vzdal rigidních omezení a přijal fluidnější styl, který kladl silný důraz na eleganci křivek. Byl to odklon od přísné geometrie jeho raných let, který umožnil organičtější vyjádření prostoru. Nakonec vstoupil do čtvrtého období známého jako Création. V této fázi se jeho tvorba stala explorací neviditelných energetických sil, které vládnou vesmíru, při čemž se snažil dát fyzickou podobu samotné podstatě kosmického pohybu.

Klíčová díla a výstavy

Umělecké ambice Georges Vantongerloo často směřovaly k tomu, co je strukturální a monumentální. V roce 1930 představil své architektonické vize v Paříži v Musée des Arts Décoratifs, kde vystavoval modely mostů a návrhy letiště. Tato díla odhalila mysl fascinovanou tím, jak může forma obsazovat prostor a zároveň plnit funkční účel. Jeho přítomnost na mezinárodní umělecké scéně rostla spolu s účastí na významných výstavách, včetně té o kubismu a abstraktním umění v Muzeu moderního umění v New Yorku v roce 1936. Právě tyto vystoupení pomohla ugruntovat jeho pověst daleko za hranicemi Belgie.

S postupem jeho kariéry se jeho pozornost přesunula k tomu, co je více abstraktní a matematické. V roce 1943 uspořádal svou první samostatnou výstavu v Galerie de Berri v Paříži, což byl moment představující zásadní milník v jeho profesním životě. Jeho pozdější výzkumy se snažily zachytit neviditelné energetické síly vesmíru prostřednictvím geometrie. Tento pronikavý pohled je snad nejjasněji patrný v jeho díle z roku 1948, Circonvolution, ohromující sférické práci, která vytváří spojení mezi abstraktním uměním, vědou a vesmírem. Toto dílo nakonec našlo svůj domov v trvalé sbírce KMSKA.

  • Circonvolution (1948)

Pozdní roky a smrt

V soumraku svého života našel Georges Vantongerloo spřízněnou duši ve společnosti švédského sochaře Gerta Marcuse; toto přátelství trvalo od roku 1955 až do samotného konce umělcovy existence. Tyto pozdní roky strávil v kulturním srdci Paříže, kde zůstal významnou postavou v uměleckých kruzích, jež sám pomáhal formovat o celá desetiletí dříve. V Paříži zemřel 5. října 1965.

Konec jeho života však nebyl koncem jeho vlivu. Po jeho smrti se jeden z blízkých přátel začal aktivně prosazovat jeho dílo, čímž zajistil, aby jeho přínos k abstrakci nezůstal zapomenut v paměti veřejnosti ani v institucích, které kdysi hostily jeho výstavy. Tato neúnavná podpora pomohla udržet momentum jeho povědomí po celá následující desetiletí.

Správa jeho uměleckého dědictví prošla různými etapami zastupování. Od roku 2019 je toto dědictví zastoupeno galerií Hauser & Wirth, která pokračuje v dlouhé tradici zájmu o jeho geometrické a volumetrické průzkumy.

Odkaz a základy

Vliv jeho díla stále rezonuje v prostorách významných institucí a nachází svůj trvalý domov v Centre Pompidou v Paříži i v muzeu Guggenheim v New Yorku. Jeho přítomnost v těchto sbírkách zaručuje, že jeho hluboké zkoumání geometrie a prostoru zůstává součástí neustálého dialogu mezinárodního abstraktního umění. Georges Vantongerloo zůstává klíčovou postavou pro každého, kdo studuje fascinující evoluci moderní formy.

Po jeho odchodu na druhý břeh se péče o zachování jeho uměleckého ducha svěřila těm, kteří plně porozuměli hloubce jeho tvůrčí mise. Angela Thomas Schmid, vdova po Maxu Billovi, přispěla k založení nadace Max Bill Georges Vantongerloo Foundation. Tato instituce se věnuje podpoře odkazu obou mužů a zajišťuje, aby jejich společná historie i individuální přínos byly chráněny pro budoucí generace, které budou moci jejich tvorbu studovat i s úžasem obdivovat.

Kde dnes spatřit jeho díla

Abychom se mohli osobně setkat s fyzickou přítomností jeho vize, můžeme vyrazit do KMSKA, kde jeho ohňující sférické kreace sídlí v rámci trvalé sbírky. Tyto tvary, jako je například dílo s názvem Circonvolution, nabízejí jedinečný způsob, jak svědčit o tom, jak se snažil propojit abstraktní svět s neviditelnými silami vesmíru. Jeho vliv se šíří po celém kontinentu a nachází svůj domov například v Musée Matisse v Nice, kde jeho sochy a obrazy nadále prostorově definují francouzskou krajinu.

Dosah jeho geometrie se však sahá daleko za hranice Evropy a překračuje Atlantik až k pobřeží Ameriky. V Los Angeles uchovává díla jeho tvorby LACMA, což umožňuje divákům studovat jeho zkoumání křivek a energetických sil. Pro ty, kteří hledají jeho přínos v kontextu moderních sbírek, nabízí další příležitost sbírka Peggy Guggenheim, kde lze pozorovat, jak jeho dílo interaguje s širší historií dvacetéhonoleté abstrakce.

Otázky a odpovědi

Kde si mohu prohlédnout díla umělce Georges Vantongerloo uspořádaná podle atmosféry?

Díla umělce Georges Vantongerloo si můžete prohlédnout podle nálady na jeho stránce Galerie nálad, kde jsou umělecká díla uspořádána podle jejich vyvolané nálady.

Pod jakými dalšími jmény nebo pseudony je Georges Vantongerloo známý/á?

Georges Vantongerloo se vystupuje även pod alternativními jmény Georges Van Tongerloo, Franciscus Georgius Leonardus Vantongerloo, Žorž Vantongerlo.

Jak je kariéra umělce Georges Vantongerloo rozdělena do období?

Kronika umělce umělce Georges Vantongerloo je interaktivní časová osa ovládaná skrolováním, která představuje díla umělce v chronologickém pořadí, rozdělená do kapitol podle jednotlivých období jeho kariéry.

Artový kvíz

U každé otázky je pouze jedna správná odpověď.

Otázka 1:
Ve kterém městě se narodil Georges Vantongerloo?
Otázka 2:
Členem které umělecké skupiny byl Georges Vantongerloo zakladatelem?
Otázka 3:
V jakém roce se Vantongerloo přestěhoval do Paříže?
Otázka 4:
Který umělec byl blízkým přítelem Vantongerloo a prosazoval jeho odkaz po jeho smrti?
Otázka 5:
Jak se jmenoval pamflet Vantongerloo z roku 1924?