Papirformat

Guide til elevkunst

Two Children

Navn Klasse Dato

Howard Helmick, Two Children. Offentlig ejendom. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Howard Helmick allpaintingsstore.com/da/artists/howard-helmick/
Kunstnerens levetid
1845 – 1907
Oprindelig størrelse
54 x 44 cm
Bevægelse
Realism Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander.

I kontekst

Two Children — Howard Helmick

Dimensioner

Originalen måler 54 × 44 cm (højde × bredde), vist her ved siden af en voksen person af gennemsnitlig højde.

Hvornår er dette maleri sandsynligvis blevet til?

  1. 1840
  2. 1850
  3. 1860
  4. 1870
  5. 1880
  6. 1890
  7. 1900

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 62 ved død.

Skyggelagt: Howard Helmick' livstid (1845–1907) hvert dateret maleri, årti for årti

Der findes ikke et præcist årstal for denne indspilning i arkivet — baseret på kunstnerens levetid og værkets stil, hvilket årti ville du så gætte på?

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: allpaintingsstore.com/da/art/similar/howard-helmick-two-children-AS833T-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Phthalo Green #2f2118

    Gemt palet

    • #2F2118
    • #BA906B
    • #8F6646
    • #62412B

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Farvepalette
    Earthy Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Phthalo Green
    Intensitet
    Balanced Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Balanced Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Shadow Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Balanced Soft Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Howard Helmick i løbet af de sidste tolv måneder — 3 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Irland 50,0%
    2. 2 Kina 37,5%
    3. 3 Rusland 12,5%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 5 mest viste værker af Howard Helmick

    1. 1 Interior of an Irish Cottage 40,0%
    2. 2 The Alchemist, 1883 30,0%
    3. 3 The Wayward Daughter, 1878 10,0%
    4. 4 A Stitch in Time Saves Nine, 1880 10,0%
    5. 5 Two Children dette maleri 10,0%

    Sammen udgør disse værker 100,0% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 9 værker af denne kunstner, hvoraf 5 er blevet set mindst én gang. Dette maleri rangerer som nummer 5 af dem, med 10,0% af den opmærksomhed. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Howard Helmick

    A Life Immersed in Genre: The World of Howard Helmick

    Howard Eaton Helmick, born in Zanesville, Ohio, in 1840 and passing away in Washington D.C. in 1907, was a painter deeply committed to capturing the quiet dignity and everyday realities of life—particularly that of rural Ireland. While his name may not be as instantly recognizable as some of his contemporaries, Helmick carved out a significant niche for himself with his sensitive depictions of domestic scenes and Irish cottage interiors, becoming known for works imbued with both realism and a gentle nostalgia. His artistic journey began with formal training at the Pennsylvania Academy of the Fine Arts under Peter Rothermel, but it was his extended sojourn in Paris, beginning in 1854, that truly shaped his aesthetic sensibilities. There, he studied alongside Henry Bacon at the prestigious École des Beaux-Arts, absorbing the techniques and principles of academic painting under the guidance of Alexandre Cabanel. This foundation in classical methods would prove crucial to Helmick’s later success, providing him with the technical skill to render detail with remarkable precision.

    The Irish Embrace: A Defining Focus

    Helmick's artistic focus crystallized around his fascination with Ireland and its people. He wasn’t merely an observer; he immersed himself in the culture, spending considerable time in counties Cork and Galway, directly experiencing the life he would later portray on canvas. This dedication to authenticity is palpable in his paintings—the interiors of Irish cottages are not romanticized fantasies but rather carefully observed glimpses into the lives of working families. He specialized in what became known as “genre painting,” a style that prioritized scenes from everyday life, often featuring ordinary people engaged in commonplace activities. His works offered a window into a world largely unseen by many Victorian audiences, and his ability to convey both the hardship and the warmth of Irish rural existence resonated with collectors and critics alike. The paintings weren’t simply representations; they were narratives, hinting at stories beyond the frame.

    London Years and Artistic Connections

    In 1872, Helmick relocated to London, a move that proved pivotal for his career. For fifteen years, he actively exhibited his work in prominent art societies—the Royal Academy, the Royal Institute of Oil Painters, and the Society of British Artists among them. This period saw him gain recognition and establish himself as a respected painter and etcher. Crucially, it was also during this time that Helmick forged a significant friendship with James Abbott McNeill Whistler, the celebrated American artist known for his aesthetic principles and innovative approach to art. Whistler’s influence is subtly discernible in Helmick's work—a shared appreciation for tonal harmony and atmospheric effects. The two artists found common ground in their interest in etching and printmaking, further solidifying their bond. Indeed, Whistler even encouraged Helmick to take up residence near him on Tite Street, fostering a creative exchange that undoubtedly enriched both of their practices.

    Later Life and Legacy

    Helmick’s move to Washington D.C. in 1887 marked the final chapter of his artistic life. He became an active member of several local art societies—the Society of Washington Artists, the Washington Water Color Club, and the Washington Society of Fine Arts—and dedicated himself to teaching painting and drawing at institutions like the Art Students League of Washington and Georgetown University. While continuing to exhibit nationally, he also focused on sharing his knowledge with a new generation of artists. Although not widely celebrated today in the same vein as some of his peers, Howard Helmick’s contribution to 19th-century genre painting remains significant. His paintings offer valuable insights into Irish life during a period of social and economic change, capturing a sense of authenticity and human dignity that continues to resonate with viewers. His works are not merely historical documents; they are poignant reminders of the beauty and resilience found in everyday existence. Two Children, The Alchemist, and A Frugal Meal stand as testaments to his skill and sensitivity, offering a glimpse into a world meticulously observed and lovingly rendered.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Two Children

    allpaintingsstore.com/da/art/download/howard-helmick-two-children-AS833T-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Helmick, Howard. Two Children. n.d., https://allpaintingsstore.com/da/art/howard-helmick-two-children-AS833T-en/
    APA
    Helmick, Howard (n.d.). Two Children [Painting]. https://allpaintingsstore.com/da/art/howard-helmick-two-children-AS833T-en/
    Chicago
    Howard Helmick. Two Children. n.d. https://allpaintingsstore.com/da/art/howard-helmick-two-children-AS833T-en/
    Harvard
    Helmick, Howard (n.d.) Two Children. Available at: https://allpaintingsstore.com/da/art/howard-helmick-two-children-AS833T-en/

    Se nærmere efter

    Two Children — Howard Helmick

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: children portrait, victorian era, indoor scene art. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på The Alchemist (1883) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Realism: Painting ordinary people and ordinary work exactly as they are, without making them prettier or grander. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Spørgsmål & svar

    Hvem er ophavsmanden til "Two Children", og i hvilken stilart?

    Bag "Two Children" står Howard Helmick og Realism-bevægelsen.

    Hvad er formatet på "Two Children"?

    "Two Children" af Howard Helmick har et Portrait format. Formatet beskriver kompositionens proportioner.

    Hvad er målene på det originale værk "Two Children" af Howard Helmick?

    De registrerede mål for "Two Children" af Howard Helmick er 54 x 44 cm. Reproduktioner kan bestilles i andre størrelser, mens de samme proportioner bevares.