Paperikoko

Opiskelijoiden teosopas

Red Triangle

Nimi Luokka Päivämäärä

Bashir Makhoul, Red Triangle (1994). Kuvattu vain viitteellistä käyttöä varten; kaikki oikeudet pidätetään tekijänoikeuden haltijalla. Katso tämä kangas liikkuvan valon alla: piirros, lakan alla oleva todellinen väri ja paljas pigmentti

Tiedot

Taiteilija
Bashir Makhoul allpaintingsstore.com/fi/artists/bashir-makhoul/
Taiteilijan elinvuodet
1963 –
Maalaus
1994
Alkuperäinen koko
139 x 148 cm
Taidesuuntaus
Geometric Abstraction Abstraction built strictly from squares, circles and straight edges rather than free gesture.

Kontekstissa

Red Triangle — Bashir Makhoul

Mitat

Alkuperäinen koko on 139 × 148 cm (korkeus × leveys), esitetty tässä rinnakkain keskipitkän aikuisen kanssa.

Teos on maalattu milloin?

  1. 1960
  2. 1970
  3. 1980
  4. 1990

Ylempi rivi: vuodet. Alempi rivi: taiteilijan ikä kunkin jakson alussa ja lopussa, laskien syntymän hetkestä alkaen nollaa.

Maalattu taiteilijan ollessa 31-vuotias. 3 tästä taiteilijasta luettelossamme olevista 4 päivätyöstä on tehty aiemmin.

▲ tämä teos, 1994 jokainen päivätty maalaus, vuosikymmen kerrallaan

Vertaa seuraaviin

Valitse yllä oleva teos: nimeä kaksi asiaa, jotka siinä on yhteistä tämän kanssa, sekä yksi eroavaisuus.

Lisää teoksia, jotka sopivat tämän rinnalle: allpaintingsstore.com/fi/art/similar/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/

Värimaailma

Kuvan perusteella määritetty väripaletti

    Pääväri

    Clay #9f6f2d

    Valittu paletti

    • #9F6F2D
    • #4B78BF
    • #272B3F
    • #DFD7BB

    Nämä värit osana taiteilijan koko palettia Etsi muita maalauksia värin perusteella

    Väripaletti
    Dark Kuvan hallitseva väriperhe.
    Päävärin nimi
    Clay
    Voimakkuus
    Vivid Kuinka kylläisiä ja vaihtelevia värit ovat, yhdestä hillitystä sävystä moniin kirkkaisiin sävyihin.
    Kontrasti
    Bold Kuinka paljon värien valoisuus ja kylläisyys vaihtelevat teoksen eri kohdissa.
    Harmonia
    Softly Mixed Palette Kuinka hyvin värit toimivat yhdessä, vastakohtaisuudesta täydelliseen yhtenäisyyteen.
    Kirkkaus
    Balanced Kuvan yleinen valoisuus tai tummuusaste, syvistä varjoista kirkkaisiin korostuksiin.
    Kylläisyys
    Clear Color Presence Värien puhtaus ja voimakkuus vaihtelevat lähes harmaasta täysin eloisaan.

    Missä päin maailmaa tätä maalausta katsotaan?

    • alle 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ja yli
    Tässä teoksessa on yksinään liian vähän rekisteröityjä vierailijoita kartoitettavaksi, joten levyssä näkyvät kaikki Bashir Makhoul:n teokset viimeisen kahdentoista kuukauden ajalta — yhteensä 2 maata. Mistä nämä luvut ovat peräisin

    Kymmenen johtavaa maata

    1. 1 Kiina 50,0%
    2. 2 Yhdysvallat 50,0%

    Etsi kartalta kolme tumminta maata. Sijaitseeko tätä maalausta säilyttävä museo jossakin näistä maista? Kirjoita yksi syy, miksi kaukana asuvat ihmiset saattaisivat katsoa sitä.

    Bashir Makhoul teosten 1 katsotuimmat teokset

    1. 1 Red Triangle, 1994 tämä maalaus 100,0%

    Yhdessä nämä teokset muodostavat 100,0% kaikesta huomiosta, jonka tämän taiteilijan maalaukset ovat saaneet viimeisen kahdentoista kuukauden aikana. Luettelossa on 7 tämän taiteilijan teosta, joista 1 on katsottu vähintään kerran. Tämä maalaus on sijoituksella 1, ja se saa 100,0% kyseisestä huomiosta. Sama laskutapa kuukausittain

    Palkit sijoittuvat huomion, eivät laadun mukaan. Valitse ylin teos ja tämä: nimeä yksi asia, joka voisi tehdä maalauksesta kuuluisan muutenkin kuin sen teknisen taituruuden perusteella.

    Taiteilija ja museo

    Taiteilija

    Bashir Makhoul

    The Geometry of Memory: The Art of Bashir Makhoul

    Born in 1963 amidst the evocative landscapes of Galilee, Palestine, Bashir Makhoul has emerged as a profound voice in contemporary global art, weaving together the threads of personal heritage and political complexity. His journey is one of movement and intellectual expansion, stretching from his roots in the Levant to the academic rigor of the United Kingdom, where he earned a PhD from Manchester Metropolitan University in 1995. This fusion of Palestinian identity and Western conceptual training has allowed him to develop a visual language that is simultaneously seductive and unsettling, inviting viewers into a space where beauty and trauma coexist.

    Makhoul’s practice is deeply rooted in the aesthetic traditions of his heritage, particularly the intricate logic of Islamic geometric patterns. However, he does not use these forms as mere ornamentation; instead, they serve as a sophisticated scaffolding for exploring much heavier themes of identity, conflict, and historical memory. In his hands, a repetitive pattern becomes a metaphor for cultural continuity and the resilience of a people, while the subtle disruptions within those patterns can mirror the fractures caused by war and displacement. His work often functions through a process of aesthetic seduction, where a viewer is first drawn in by the formal elegance of a composition—such as the vibrant, star-studded Zigzag (1992)—only to later confront the underlying layers of nationalism, economics, and the scars of torture.

    Technique and Symbolic Resonance

    The physical execution of Makhoul’s work reflects a meticulous dedication to formal precision. Working primarily with oil and acrylic on canvas, he employs a technique that prioritizes clarity and structural integrity. His compositions often utilize bold color palettes—deep reds, striking blacks, and stark whites—to create a sense of dynamic tension. In pieces like Red Triangle (1994), the artist utilizes geometric abstraction to command attention, using shape and color to evoke an emotional response that transcends simple decoration.

    Beyond the canvas, Makhoul’s exploration of grief and loss finds its most poignant expression in multimedia installations. His seminal video work, The Darkened Room (1998), serves as a haunting testament to the power of familial bonds, utilizing the recorded voice of his late grandmother to bridge the gap between presence and absence. This ability to pivot from the rigid, mathematical certainty of geometric abstraction to the raw, ephemeral nature of sound and memory defines the unique duality of his oeuvre.

    Global Recognition and Legacy

    Makhoul’s significance in the contemporary art canon is cemented by his presence in some of the world's most prestigious institutions. His work has been exhibited at a remarkable array of venues, including:

    The Venice Biennale (2013), a milestone that solidified his reputation on the international stage.

    The Saatchi Gallery and Hayward Gallery in London, showcasing his work to the heart of the British art scene.

    Tate Liverpool and the Arts Council Collection, where his pieces are preserved as vital examples of modern abstraction.

    International galleries spanning from Berlin (Haus am Lutzowplatz) to Sydney (UTS Gallery) and Lahore (NCA).

    Through his ability to translate the complexities of the Palestinian experience into a universal language of form and color, Bashir Makhoul has created a body of work that is both deeply personal and globally resonant. He remains a vital figure in contemporary discourse, reminding us that even within the most structured geometries, there exists a profound capacity for human emotion and historical truth.

    Mistä lukea lisää

    Löydä tämä verkosta

    QR-koodi, joka linkittää Red Triangle lataussivulle

    allpaintingsstore.com/fi/art/download/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/

    Teoksen lähdeviite

    MLA
    Makhoul, Bashir. Red Triangle. 1994, https://allpaintingsstore.com/fi/art/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/
    APA
    Makhoul, Bashir (1994). Red Triangle [Painting]. https://allpaintingsstore.com/fi/art/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/
    Chicago
    Bashir Makhoul. Red Triangle. 1994. https://allpaintingsstore.com/fi/art/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/
    Harvard
    Makhoul, Bashir (1994) Red Triangle. Available at: https://allpaintingsstore.com/fi/art/bashir-makhoul-red-triangle-AR2BKW-en/

    Katso tarkemmin

    Red Triangle — Bashir Makhoul

    Katso tarkemmin

    Vastaa omilla sanoillasi. Tässä ei ole vääriä vastauksia – on vain vastauksia, jotka pystyt perustelemaan.

    1. Mikä kiinnittää huomiosi ensimmäisenä ja miksi?
    2. Mitkä värit tai muodot luovat tunnelman – ja mikä se tunnelma on?
    3. Luettelomme on luokitellut tämän teoksen seuraaviin aiheisiin: geometric art, abstract shapes, color composition. Oletko samaa mieltä? Mitä lisäisit tai poistaisit?
    4. Katso takaisin aiemmin tässä oppaassa esiteltyyn teokseen Zigzag (1992). Nimeä kaksi asiaa, jotka se jakaa tämän teoksen kanssa, sekä yksi eroavaisuus.
    5. Geometric Abstraction: Abstraction built strictly from squares, circles and straight edges rather than free gesture. Mistä tässä teoksessa sen voi havaita?

    Vastauksesi

    Kirjoita lyhyt kappale tästä teoksesta. Hyödynnä tämän oppaan aiempia osioita sekä yllä antamiasi vastauksia.

    Kysymykset ja vastaukset

    Milloin "Red Triangle" on tehty?

    Bashir Makhoul:n "Red Triangle" on luotu vuonna 1994.

    Miten teoksen "Red Triangle" värit sointuvat yhteen?

    Bashir Makhoul:n "Red Triangle" esittää Softly Mixed Palette väriharmoniaa.

    Mitkä ovat alkuperäisen teoksen Bashir Makhoul:n "Red Triangle" mitat?

    Teoksen "Red Triangle" alkuperäiset mitat ovat 139 x 148 cm. Alkuperäiset mitat ovat hyödyllinen vertailukohta, kun valitset reproduktion kokoa.