Papir

Veiledning for studentkunst

La Sortie

Navn Klasse Dato

Roy Lichtenstein, La Sortie (1990). Gjengitt i illustrasjonsøyemed; alle rettigheter forbeholdt rettighetshaver.

Fakta om verket

Kunstner
Roy Lichtenstein allpaintingsstore.com/no/artists/roy-lichtenstein_no/
Kunstnerens datoer
1923 – 1997
Malt
1990
Medium
Acrylic On Canvas
Bevegelse
Pop Art Art made from advertising, comics and packaging, treating supermarket images as worth a gallery wall.
Artistic style
Graphic, Bold
Influences
Jazz music, Comics
Notable elements
Ben-Day dots, comic style
Subject or theme
Interior scene

I sammenheng

La Sortie — Roy Lichtenstein

Når ble dette malt?

  1. 1920
  2. 1930
  3. 1940
  4. 1950
  5. 1960
  6. 1970
  7. 1980
  8. 1990

Skyggelagt: livsløpet til Roy Lichtenstein (1923–1997) ▲ dette verket, 1990

Sammenlign med

  • Whaam!, 1963 allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-whaam-8XYUZN-no/
  • Drowning Girl, 1963 allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-drowning-girl-8XYUZF-no/
  • Jente med ball, 1961 allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-jente-med-ball-6WHLMB-no/

Velg ett av verkene ovenfor: nevn to ting det har til felles med dette, og én ting som er annerledes.

Flere verk som kan stå ved siden av dette: allpaintingsstore.com/no/art/similar/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/

Farger

Målt ut fra bildet

    Hovedfarge

    Phthalo Green #1b1513

    Katalogisert palett

    • #1B1513
    • #E4EBEC
    • #EBCB39
    • #7D94AD
    Palett
    Earthy Den dominerende fargefamilien i bildet.
    Hovedfargenavn
    Phthalo Green
    Intensitet
    Balanced Hvor mettede og varierte fargene er, fra en enkelt dempet nyanse til mange klare toner.
    Kontrast
    Statement Hvor mye fargene varierer i lyshet og metning over hele bildet.
    Harmoni
    Discordant Palette Hvor godt fargene fungerer sammen, fra kontrastfylt til fullstendig harmonisk.
    Lysstyrke
    Shadow Hvor lyst eller mørkt bildet fremstår totalt sett, fra dype skygger til lyse høylys.
    Metning
    Subtle Color Hvor rene og sterke fargene er, fra nesten grått til helt livlige.

    Om dette kunstverket

    La Sortie — Roy Lichtenstein

    Roy Lichtenstein’s “La Sortie”: A Pop Art Snapshot of Domesticity

    Roy Lichtenstein's "La Sortie" (1990) isn’t merely a painting; it’s a carefully constructed tableau vivant, a moment frozen in time within the seemingly ordinary confines of a living room. This woodcut on board, executed with meticulous precision and a distinctive Ben-Day dot technique, offers a surprisingly complex meditation on American consumer culture, domesticity, and the subtle anxieties simmering beneath the surface of everyday life. The work’s quiet intensity belies its deceptively simple subject matter – a single figure standing in the background, a blue chair bathed in light, and a collection of carefully arranged objects.

    Lichtenstein, a pivotal figure in the Pop Art movement, deliberately chose to elevate commonplace imagery—a scene from an American home—to the level of fine art. He wasn’t interested in grand narratives or heroic figures; instead, he focused on the visual language of advertising, comic books, and popular culture, dissecting and reassembling them with a cool, detached precision. “La Sortie,” French for ‘exit’ or ‘breakout,’ suggests a potential escape from this carefully curated domestic space – a yearning for something beyond the confines of routine.

    The Technique: Ben-Day Dots and Woodcut Precision

    The painting's visual impact is entirely due to Lichtenstein’s masterful manipulation of technique. The signature Ben-Day dots, painstakingly applied by hand, create a vibrant, textured surface that mimics the look of commercial printing. This technique, borrowed from comic books, lends the image a sense of immediacy and artificiality – a deliberate rejection of traditional painting methods. The woodcut process itself contributes to this effect; the sharp lines and defined shapes are characteristic of printmaking, further emphasizing the work’s connection to mass production.

    Notice the subtle gradations in tone achieved through varying densities of dots. This layering creates a remarkable sense of depth and volume, particularly evident in the blue chair – a focal point that draws the viewer's eye. The careful consideration given to each dot is testament to Lichtenstein’s meticulous approach and his desire to control every aspect of the image.

    Symbolism and Interpretation

    While seemingly straightforward, “La Sortie” is rich in symbolic meaning. The solitary figure in the background, partially obscured by the doorway, represents an observer – perhaps a woman, perhaps a guest – positioned outside the central scene. This figure’s presence hints at a sense of isolation or detachment, suggesting that even within the comfort of a domestic setting, feelings of loneliness and longing can persist.

    The blue chair, with its white cushions, embodies a certain idealized vision of American middle-class life – comfortable, familiar, yet perhaps also sterile. The two vases, positioned strategically in the composition, add to this sense of order and control. However, their placement feels slightly forced, as if they’ve been deliberately arranged to create an aesthetically pleasing effect rather than reflecting genuine spontaneity.

    The title itself – “La Sortie” – is crucial. It suggests a desire for liberation, a yearning to break free from the constraints of routine and expectation. The painting doesn't offer a clear solution or resolution; instead, it presents a moment of quiet contemplation, inviting viewers to consider their own experiences of domesticity and the subtle tensions that can exist within seemingly ordinary spaces.

    A Legacy in Reproduction

    WahooArt is proud to offer meticulously crafted hand-painted reproductions of Roy Lichtenstein’s “La Sortie.” These reproductions capture not only the visual details of the original artwork but also its underlying emotional resonance. By employing traditional painting techniques, we ensure that each reproduction retains a sense of authenticity and depth, allowing you to experience this iconic work of Pop Art in your own home or office.

    Whether you’re an art enthusiast, a collector, or simply seeking a striking piece of décor, “La Sortie” offers a compelling glimpse into the mind of one of the 20th century's most influential artists. Explore our high-quality reproductions today and bring this captivating image into your world.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Roy Lichtenstein

    Født i Manhattan, USA

    Roy Lichtenstein: En Pioner i Popkunstens Landskap

    Roy Fox Lichtenstein, født i det pulserende New York City den 27. oktober 1923, forandret dyptgripende kunstens landskap i det tyvende århundre. Som en sentral figur i Pop Art-bevegelsen, gjorde han ikke bare rede for sin tids æra; han utfordret den aktivt, og transformerte hverdagslige bilder til engasjerende kunstneriske utsagn. Hans barndom i en velstående jødisk familie i Manhattan bidro til både kulturell bevissthet og en tidlig kunstnerisk interesse. Tidlig eksponering for museer og konserter, kombinert med en dyp kjærlighet til jazzmusikk, la grunnlaget for et kreativt sinn som ville utfordre tradisjonelle oppfatninger av høy kunst. Selv om han i begynnelsen var tiltrukket av realistisk tegning og maleri under sin formative periode, begynte Lichtensteins formelle utdanning ved Art Students League i 1939 under Reginald Marsh, fulgt av studier ved Ohio State University – kort ferdigstilt av krigstjeneste i hæren. Disse erfaringene ga et robust teknisk fundament som senere ble briljant omformulert gjennom linsen til masse kultur og kommersielle estetikk. Frøene til hans signaturstil ble ikke sådd i de hellige hallene av kunsttradisjon, men heller i den ofte oversette verden av hverdagslige bilder, spesielt tegneserier og reklame.

    Fra Abstraksjon til Appropriasjon: En Nøkkelovergang

    Lichtensteins tidlige verk demonstrerte en klar engasjement med Abstrakt ekspresjonisme, som gjenspeilte de dominerende estetiske trendene i etterkrigstiden. Likevel viste denne fasen seg å være overgangs, et springbrett mot hans revolusjonerende stil. Et avgjørende øyeblikk oppsto under hans tid på Rutgers University der han møtte Allan Kaprow, hvis innflytelse reaktiverte Lichtensteins interesse for proto-pop bilder. Denne møtet utløste en kritisk endring i hans kunstneriske bane, og førte ham til å stille spørsmål ved de etablerte grensene mellom «høy» og «lav» kunst. Han begynte å se utover den subjektive eks

    Ben-Day Dots og Det Bolde Språket

    Lichtensteins kunstneriske vokabular er umiddelbart gjenkjennelig: dristige, primærfarger, tykke svarte konturer og mest berømt Ben-Day dots – en teknikk lånt direkte fra den mekaniske reproduksjonen av tegneserier. Disse prikkene var ikke bare dekorative; de var integrert i hans konseptuelle rammeverk, representerte selve prosessen med masseproduksjon og utfordret de tradisjonelle vektleggingene av kunstnerens hånd. Hans malerier tok ofte detaljer fra tegneserier til monumentale skalaer, tvingende seerne til å konfrontere de estetiske kvalitetene til en kunstform som vanligvis ble avvist som triviell. Arbeider som *Whaam! (1963), Drowning Girl (1963) og Oh, Jeff…I Love You, Too…But…* (1964) ble ikoniske representasjoner av Pop Art, fanget de angstfylte og ønskede aspektene ved en raskt foranderlig forbrukerkultur. Disse var ikke bare fremstillinger av tegneserie scener; de var kommentarer til temaer som krig, romantikk og samfunnsmessige forventninger, filtrert gjennom det visuelle språket til massemediene. Han hadde til hensikt å fjerne enhver form for kunstnerisk subjektivitet, presentere arbeidet sitt som objektive refleksjoner over amerikansk samfunn – et speilholdt mot dets egen fabrikkerte virkelighet.

    Innflytelser og Utvikling

    Lichtenstein ble sterkt påvirket av den amerikanske tegneseriekunsten, spesielt av tidlige arbeider fra 1930-tallet. Han studerte også verkene til Paul Klee, som han beundret for sin bruk av farger og former. I tillegg var han inspirert av surrealistiske kunstnere som René Magritte og Salvador Dalí, og deres evne til å skape overraskende og tankevekkende bilder. Hans tidlige arbeid reflekterte ofte en blanding av disse innflytelser, og resulterte i et unikt og originalt kunstnerisk uttrykk.

    Lichtenstein var en svært produktiv kunstner, og han malte over 5000 verk i løpet av sin karriere. Han eksperimenterte med forskjellige teknikker og stiler gjennom hele sin karriere, og utviklet sin egen unike stil som er gjenkjennelig for sine dristige farger, klare konturer og bruk av Ben-Day dots.

    Arv og Betydning

    Roy Lichtenstein’s innflytelse strekker seg langt utover kunstens sfære. Hans innovative bruk av kommersielle teknikker og appropriasjon banet vei for nye generasjoner av kunstnere som utforsket temaer knyttet til forbrukerkultur, mediedekning og kulturell identitet. Salget av Masterpiece i 2017 for 165 millioner dollar solidifiserte hans posisjon som en av de mest kommersielt vellykkede amerikanske kunstnerne gjennom tidene, men hans arv er ikke utelukkende definert av monetære verdier. Han utfordret tradisjonelle oppfatninger om kunstnerisk forfatterskap og originalitet, og tvang en ny vurdering av hva som utgjør «kunst» i seg selv. Hans verk fortsetter å inspirere grafiske designere, illustratører og visuelle kunstnere på tvers av ulike disipliner.

    Nøkkelfragt: Pionerte Pop Art-stil; oppnådde internasjonal anerkjennelse med banebrytende utstillinger.

    Merkverdige verk: *Whaam!, Drowning Girl, Oh, Jeff…I Love You, Too…But…, Masterpiece*.

    Undervisningskarriere: Påvirket spirende kunstnere ved SUNY Oswego og Rutgers University.

    Lichtenstein gikk bort den 29. september 1997, og etterlot seg et verk som fortsatt er like relevant og provoserende i dag som det var på toppen av Pop Art-bevegelsen. Hans kunst tjener som en kraftfull påminnelse om massemediers allestedsnærvær og dets evne til å forme våre oppfatninger av virkeligheten. Han gjorde ikke bare rede for sin tid; han utfordret den aktivt, og etterlot et uutslettelig merke i kunsthistorien og inspirerer fortsatt kritisk dialog om forholdet mellom kunst, kultur og handel.

    Les mer her

    Finn denne på nett

    QR-kode som lenker til nedlastingssiden for La Sortie

    allpaintingsstore.com/no/art/download/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/

    Kildehenvisning for dette kunstverket

    MLA
    Lichtenstein, Roy. La Sortie. 1990, https://allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/
    APA
    Lichtenstein, Roy (1990). La Sortie [Painting]. https://allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/
    Chicago
    Roy Lichtenstein. La Sortie. 1990. https://allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/
    Harvard
    Lichtenstein, Roy (1990) La Sortie. Available at: https://allpaintingsstore.com/no/art/roy-lichtenstein-la-sortie-6WHLSR-en/

    Se nøye etter

    La Sortie — Roy Lichtenstein

    Se nærmere etter

    Svar med egne ord. Det finnes ingen feil svar her – bare svar du kan forklare.

    1. Hva fanger blikket ditt først, og hvorfor?
    2. Hvilke farger eller former skaper stemningen – og hva er den stemningen?
    3. Vår katalog klassifiserer dette verket under: interior, chair, lamp. Er du enig? Hva ville du lagt til, eller fjernet?
    4. Se tilbake på Whaam! (1963), tidligere i denne guiden. Nevn to ting den har til felles med dette verket, og én ting som er annerledes.
    5. Pop Art: Art made from advertising, comics and packaging, treating supermarket images as worth a gallery wall. Hvor kan du se dette i dette verket?

    Ditt svar

    Skriv et kort avsnitt om dette kunstverket. Bruk fakta fra de tidligere delene av denne guiden og svarene dine ovenfor.

    Kunstquiz

    La Sortie — Roy Lichtenstein

    Hvor godt kjenner du dette kunstverket?

    Marker ett svar for hvert av de 5 spørsmålene nedenfor. Hvert spørsmål har nøyaktig ett riktig svar.

    1. 1. What is the primary subject of Roy Lichtenstein’s ‘La Sortie’?

      • A A bustling city street scene
      • B An interior living room with a blue chair and lamp
      • C A landscape featuring mountains and trees
    2. 2. Which artistic movement is Roy Lichtenstein most closely associated with?

      • A Impressionism
      • B Pop Art
      • C Cubism
    3. 3. The use of Ben-Day dots in ‘La Sortie’ is a key characteristic of Lichtenstein's style. What is the primary purpose of these dots?

      • A To create smooth gradients and shading
      • B To mimic the appearance of comic book printing techniques
      • C To add texture to the painting surface
    4. 4. In what year was Roy Lichtenstein’s ‘La Sortie’ created?

      • A 1980
      • B 1990
      • C 2000
    5. 5. The image depicts a scene with a person in the background. What does this suggest about the artwork’s intended viewing experience?

      • A It invites the viewer to become part of the scene.
      • B It emphasizes the isolation and detachment often associated with modern life.
      • C It simply provides context for the primary subject.

    Min poengsum: ____ av 5

    Fasit — til læreren

    Dette starter en ny utskrevet side, slik at den enkelt kan utelates fra kopiene.

    1B · 2B · 3B · 4B · 5A