Pengene tilbake-garanti · 100 dager Gratis levering over hele verden
646784kunstverk 53423kunstnere 5406museer 32språk

Hobbe Smith

1862 - 1942

Kort om kunstneren

  • Lifespan: 80 years
  • Died: 1942
  • Museums on APS:
    • Amsterdam Museum
    • Rijksmuseum Twenthe
  • Top 3 works:
    • Pieter van Eeghen (1844-1907), merchant
    • Maria Zoethout (1865-1898)
    • Portrait of a lady
  • Color intensity:
    • balansert
    • monokromatisk
  • Art period: 1800-tallet

Et liv formet av lys og linjer

Født i Witmarsum i 1862, vokste Hobbe Smith opp i en verden av farger og teksturer. Hans far arbeidet som husmaler, en praktisk begynnelse som sannsynligvis introduserte den unge gutten for den fysiske virkeligheten av pigmenter og pensler. Før han noen gang berørte et fint lerret, lærte han håndverkets disiplin som lærling hos en litograf. Denne tidlige treningen i presisjon og reproduksjon skulle følge ham, selv etter hvert som hånden beveget seg mot malerens mer flytende og ekspressive strøk. Han fant til slutt veien til Rijksakademie i Amsterdam, hvor hans talent fanget blikket til en velstående mesen. Denne støtten gjorde det mulig for ham å sikre seg et kongelig stipend, noe som åpnet dørene for formelle studier under August Allebé.

Hans utdannelse var ikke begrenset til Nederland. Han reiste til Det kongelige kunstakademi i Antwerpen for å studere under Charles Verlat, og absorberte nye måter å se verden på. Denne studietiden hjalp ham med å utvikle en stil som lente seg mot den post-impresjonistiske bevegelsen, karakterisert av et løst og impresjonistisk preg. Han slo seg ikke til ro med ett enkelt motiv, men vendte i stedet blikket mot de mange fasettene av det nederlandske liv og natur.

Visjonens bredde

Smiths arbeid var bemerkelsesverdig variert og reflekterte en nysgjerrighet for verden rundt ham. Han beveget seg mellom et roms stille ro og havets enorme vidde. Hans motiver inkluderte:

  • Portretter og figurstudier, inkludert nakenstudier
  • Stilleben og historiske scener
  • Sjølandskap og nederlandske landskap
  • Bylandskap og utsikter av vindmøller
  • Interiører og scener fra dagliglivet

Han var en mann dypt forankret i sin tids kunstneriske fellesskap. Han var medlem av flere respekterte grupper, inkludert Arti et Amicitiae og Sint-Lucasgilde i Amsterdam, samt Pulchri Studio i Haag. Hans tilstedeværelse i disse kretsene sørget for at arbeidet hans ble sett av både fagfeller og allmennheten, noe som førte til internasjonal anerkjennelse etter hans utstilling ved Pulchri Studio i 1902.

Anerkjennelse og ettermæle

Anerkjennelsen Smith mottok var både profesjonell og personlig. I 1888 ble han tildelt Willink van Collenprijs, og senere, i 1917, mottok han en gullmedalje fra dronning Wilhelmina. Hans evne til å fange essensen av en scene, enten det var en stille dam med putti som lekte nær blomster eller en bys arkitektur, sikret ham en plass i betydningsfulle samlinger. Hans malerier har funnet hjem i Rijksmuseum Twenthe, Drents Museum og Fries Scheepvaart Museum.

Ved sin død i Amsterdam i 1942 hadde han etterlatt seg et mangfoldig kunstnerskap som spente over olje på lerret, akvareller, etsninger og litografier. Han var en lærer for mange, og formidlet sin kunnskap til studenter som Henri Braakensiek og Willem Kooiman. Hans arbeid forblir en del av den nederlandske kunsthistorien, bevart i museer som hyller historien til malerne som formet nasjonens visuelle identitet.

Spørsmål og svar

Hvordan utviklet kunsten til Hobbe Smith seg over tid?

Hobbe Smith sin karriere utfolder seg periode for periode på Hobbe Smith sin Karriereløp-side: en horisontal tidslinje over kunstverkene, gruppert i kapitler etter karriereperioder.

Hvor finner jeg Hobbe Smith sine kunstverk gruppert etter teknikk?

For å finne alle verk av Hobbe Smith innen et bestemt medium, bruk kunstnerens Alle medier-side.

Kan jeg besøke et virtuelt museum med verkene til Hobbe Smith?

Virtuelt 3D-galleri til Hobbe Smith er en side som viser kunstnerens verk i et virtuelt tredimensjonalt galleri.

Kunnequiz om kunst

Det er kun ett riktig svar på hvert spørsmål.

Spørsmål 1:
I hvilken by ble Hobbe Smith født?
Spørsmål 2:
Hvilken kunstner var en av Hobbe Smiths lærere ved Rijksakademie?
Spørsmål 3:
Hvilken pris mottok Hobbe Smith fra dronning Wilhelmina i 1917?
Spørsmål 4:
Hvilket av disse var et motiv malt av Hobbe Smith?
Spørsmål 5:
I hvilket år døde Hobbe Smith?