Gwarancja zwrotu pieniędzy · 100 dni Darmowa dostawa na cały świat
646 784dzieła sztuki 53 423artyści 5 406muzea 32język

William Closson

1848 - 1926

Wczesne lata, rodzina i kształcenie

Thetford w stanie Vermont stanowi miejsce narodzin William Closson, który przyszedł na świat 13 października 1848 roku. Wkracza on w życie rodziny zdefiniowanej przez poczucie obywatelskiego obowiązku oraz artystyczne dziedzictwo. Jego ojciec, David, poruszał się w świecie polityki jako ustawodawca Vermontu, natomiast matka, Abigail, niosła w sobie krew słynnego malarza, którym był Benjamin West. Ta więź z tak znaczącym przodkiem artystą stanowiła intymny, ukryty element historii jego rodziny.

Edukacja artysty rozpoczęła się w Thetford Academy. Jednak po ukończeniu szkoły droga życiowa William Closson skręciła w stronę pragmatyzmu, oddalając się od pracowni artystycznej. Podjął pracę jako urzędnik w biurze kolejowym, a rytmiczny, administracyjny charakter pracy kolejowej zdominował ten etap jego życia. Był to gwałtowny odwrót od twórczych impulsów, które w późniejszych latach miały stać się fundamentem jego wielkiej kariery.

Kariera zawodowa w Bostonie

Przeprowadzka do Bostonu stanowi przełomowy moment, w którym William Closson porzuca pracę urzędniczą na rzecz precyzji rzemiosła rytownika. Rozpoczyna okres terminowania u Samuela Smitha Kilburna, zgłębiając techniczne rygory drzeworytu. Ten etap życia definiuje zdyscyplinowana, niemal ascetyczna praca w zaciszu pracowni. Aby uzupełnić to praktyczne wykształcenie, artysta sięga po naukę formalną, studiując rysunek w Lowell Institute. Jego droga od ucznia do profesjonalisty przebiega w sposób niezwykle systematyczny, prowadząc przez uznane domy wydawnicze miasta.

Obecność artysty na scenie artystycznej Bostonu staje się coraz bardziej znacząca, gdy podejmuje współpracę z magazynem „Harper's Magazine”. William Closson z niezwykłą biegłością porusza się w świecie wymagań różnych wydawnictw, przekładając wizualne idee na formę druku. W tym czasie dzieli pracownię z malarzem, którym jest George Fuller. Bliskość innych twórców sytuuje go w samym centrum tętniącego życiem, skoncentrowanego środowiska kreatywnego. Twórczość Clossona rozwija się na styku komercyjnego wydawnictwa i sztuk wysokich, gdzie artysta z równą pasją odnajduje się jako projektant, jak i rytownik.

Wyróżniające się dzieła i tematyka

Twórczość, którą pozostawił William Closson, oscyluje między delikatną precyzją drzeworytu a bardziej eksperymentalnymi teksturami techniki intaglio. W swoich drzeworytach, takich jak The Heart of the Woods, powstałych około 1894 roku, artysta wykazuje niezwykłą biegłość w oddawaniu najdrobniejszych detali na papierze typu chine collé. Jego umiejętność mistrzowskiego operowania linią i cieniem staje się w pełni widoczna w dziełach takich jak The Woodland Way oraz Nymph and Water Babies at Play, gdzie tematyka skłania się ku naturze i mitologii. William Closson nie unikał jednak innych form wyrazu, zwracając swoją uwagę ku portretowi, w którym z niezwykłą czułością uwieczlał postacie, takie jak Mrs. David P. Kimball (Clara Bertram).

Artystyczny wachlarz możliwości twórcy wykracza daleko poza te ramy, wkraczając w rejony bardziej eteryczne i abstrakcyjne. Dzieło The Angel stanowi wyraźne odejście od jego bardziej osadzonych w rzeczywistości rycin, podczas gdy Early and Experimental Prints ujawniają głęboką fascynację technicznymi możliwościami samego medium. Te prace stanowią świadectwo fascynującej ewolucji – przejścia od rygorystycznych wymogów komercyjnego wydawnictwa ku bardziej osobistej, poszukującej praktyce artystycznej.

  • The Angel
  • Mrs. David P. Kimball (Clara Bertram)
  • The Woodland Way

Gdzie dziś można podziwiać jego dzieła

Materialne dziedzictwo, jakie pozostawił po sobie William Closson, jest rozproszone pomiędzy najważniejsze amerykańskie instytucje kulturalne. W Waszyngtonie, D.C., siedem jego obrazów znajduje się w ramach kolekcji American Art w Smithsonian Institution. Dzieła te stanowią znaczącą część jego malarskiego dorobku, powierzonego opiece publicznej. W stałych zbiorach National Gallery of Art również można odnaleźć wybitne prace tego artysty.

Poza stolicą, obecność twórczości Clossona jest odczuwalna w regionalnych centrach sztuki. Wadsworth Atheneum w Hartford prezentuje jego dzieła, pozwalając obcować z jego wizją artystyczną. Podobnie Cleveland Museum of Art przechowuje wybrane prace z okresu jego aktywności zawodowej. Kolekcje te oferują pełny wgląd w jego techniczny rozmach – od precyzyjnych drzeworytów wood, przez techniki intaglio, aż po malarstwo.

Pytania i odpowiedzi

Skąd pochodzi William Closson?

William Closson urodził się w Stany Zjednoczone.

W jakim mieście i kraju urodził(a) się William Closson?

William Closson urodził się w Thetford w Stany Zjednoczone.

Czy mogę odwiedzić wirtualne muzeum dzieł William Closson?

Zapraszamy na wirtualny spacer: strona Wirtualna Galeria 3D artysty William Closson prezentuje jego dzieła w galerii trójwymiarowej.

Quiz o sztuce

Do każdego pytania dotyczy tylko jedna poprawna odpowiedź.

Pytanie 1:
W którym stanie USA urodził się William Closson?
Pytanie 2:
Z którym malarzem William Closson dzielił pracownię podczas pobytu w Bostonie?
Pytanie 3:
Która instytucja posiada siedemnaście jego obrazów w swojej kolekcji sztuki amerykańskiej?
Pytanie 4:
Czym zajmował się William Closson podczas stażu w Bostonie?
Pytanie 5:
Gdzie zmarł William Closson w 1926 roku?