Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Alexandre Calame på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Alexandre Calame: de siffror som räknas
Storm vid Handeck är Alexandre Calame mest visade målning: 300 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 16% av konstnärens totala visningar. Det följs av Landscape with Oaks och A View of the Jungfrau Massif seen from Above, Interlaken. Totalt 2 200 besök: 500 till konstnärens sida och 1 700 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 1 800 besök. Mörk (Ljusstyrka) är den föredragna stilen: 42% av besöken, 18% av katalogen.
Topp 10 målningar av Alexandre Calame baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av Alexandre Calame som folk öppnar mest.
-
1
Storm vid Handeck, 1838
300 besök · 15,8%
-
2
Landscape with Oaks, 1859
200 besök · 10,5%
-
3
A View of the Jungfrau Massif seen from Above, Interlaken, 1854
200 besök · 10,5%
-
4
Trees at the Bank
200 besök · 10,5%
-
5
Torrent in the Alps, 1849
100 besök · 5,3%
-
6
Souvenir of Lake Lucerne, 1862
100 besök · 5,3%
-
7
The Thunderstorm at Handeck, 1839
100 besök · 5,3%
-
8
Mountainous Riverscape
100 besök · 5,3%
-
9
The Lake of Thun
100 besök · 5,3%
-
10
Valley of Lauterbrunnen, 1856
100 besök · 5,3%
Vad är den månatliga trafiken för sidan Alexandre Calame?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 500 | 1 300 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 400 |
Hur stor är den månatliga trafiken för Alexandre Calames målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer köpare bland Alexandre Calames målningar?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 17,9% | 42,1% |
| Mjuk skugga | 32,1% | 31,6% |
| Mjuk luminans | 42,9% | 21,1% |
| Ljusstyrka | 7,1% | 5,3% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 32,1% | 26,3% |
| Dämpad färgsättning | 35,7% | 47,4% |
| Måttlig mjukhet | 25,0% | 21,1% |
| Tydlig färgmättnad | 7,1% | 5,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 70,6% | 90,0% |
| Neutrala toner | 23,5% | 10,0% |
| Mörka toner | 5,9% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 32,1% | 36,8% |
| Balanserad | 57,1% | 52,6% |
| Livfulla färger | 10,7% | 10,5% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 3,6% | 15,8% |
| Balanserad | 7,1% | 21,1% |
| Stark kontrast | 21,4% | 15,8% |
| Kontrastnivå | 67,9% | 47,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 28,6% | 10,5% |
| Mjukt blandad palett | 17,9% | 36,8% |
| Balanserad harmoni | 17,9% | 26,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 25,0% | 10,5% |
| Enhetlig palett | 10,7% | 15,8% |
Hur presterar Alexandre Calames mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Storm vid Handeck | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 200 |
| Landscape with Oaks | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 100 |
| Torrent in the Alps | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Souvenir of Rosenlaui, Swit… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Chalets at Rigi | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Trees at the Bank | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Souvenir of Lake Lucerne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Valley of Lauterbrunnen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| The Thunderstorm at Handeck | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| A View of the Jungfrau Mass… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Hur ser den språkliga fördelningen ut för Alexandre Calames publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många dagliga besök har Alexandre Calame, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 100 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 100 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 100 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om efterfrågan på Alexandre Calame
Vilken är den mest sedda målningen av Alexandre Calame?
- Storm vid Handeck, med 300 besök eller 16% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 10.
Hur många besök får Alexandre Calame på AllPaintingsStore.com?
- 2 200 under tolv månader (500 på konstnärens sida, 1 700 på målningarna).
Finns det en stil av Alexandre Calame som besökarna föredrar?
- Ja, Mörk (Ljusstyrka): 42% av besöken mot 18% av katalogen.