Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för David Burljuk på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
David Burljuk: efterfrågan i korthet
Den mest visade målningen av David Burljuk på AllPaintingsStore.com under tolv månader är Eilshemius in his Studio: 1 000 visningar, vilket motsvarar 6% av konstnärens totala visningar. Nästa på efterfrågan: Peasant and horse och Orchestra. David Burljuk genererade totalt 15 200 besök, varav 1 300 på artistsidan och 13 900 på enskilda målningar. Efterfrågan minskade: antalet besök föll med 87% från Aug 2026 till Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 12 300 besök. Köpare surfar på datorer (95%), mobiltelefoner (5%) och surfplattor (1%). Köpare tenderar mot Stark kontrast (Kontrast): 32% av besöken, i förhållande till 18% av konstnärens katalog.
De 10 målningar av David Burljuk som köpare öppnar mest
En efterfrågebaserad ranking baserad på faktiska besök under de senaste tolv månaderna på AllPaintingsStore.com: de 10 målningarna av David Burljuk som visats mest, med de mest besökta först.
-
1
Eilshemius in his Studio, 1935
1 000 besök · 6,1%
-
2
Peasant and horse, 1910
500 besök · 3,0%
-
3
Orchestra, 1957
500 besök · 3,0%
-
4
New York
500 besök · 3,0%
-
5
A horse-lightning, 1907
300 besök · 1,8%
-
6
Majorca, Spain
300 besök · 1,8%
-
7
Still life with roses and fruits, 1933
200 besök · 1,2%
-
8
View of the Water (Rural landscape with a lake), 1947
200 besök · 1,2%
-
9
Fifty-thousand-years-old woman on Mars, 1922
200 besök · 1,2%
-
10
Composition with sickle, 1917
200 besök · 1,2%
Hur stort intresse får David Burljuk varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 300 |
| Jul 2026 | 500 | 11 800 |
| Aug 2026 | 500 | 1 800 |
| Sep 2026 | 300 | 0 |
Hur ofta visas målningarna av David Burljuk?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av målningar väljer köpare av David Burljuk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 10,0% | 6,7% |
| Mjuk skugga | 36,0% | 25,4% |
| Mjuk luminans | 36,0% | 39,4% |
| Ljusstyrka | 18,0% | 26,1% |
| Ljusstark | 0,0% | 2,4% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 16,0% | 4,2% |
| Dämpad färgsättning | 34,0% | 40,6% |
| Måttlig mjukhet | 40,0% | 34,5% |
| Tydlig färgmättnad | 8,0% | 19,4% |
| Mättad färg | 2,0% | 1,2% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 36,4% | 41,6% |
| Jordnära | 42,4% | 36,5% |
| Mörka toner | 21,2% | 21,9% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 18,0% | 6,7% |
| Balanserad | 68,0% | 67,3% |
| Livfulla färger | 14,0% | 26,1% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 4,0% | 7,3% |
| Mild | 28,0% | 20,0% |
| Balanserad | 28,0% | 11,5% |
| Stark kontrast | 18,0% | 32,1% |
| Kontrastnivå | 22,0% | 29,1% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 58,0% | 49,7% |
| Mjukt blandad palett | 20,0% | 20,0% |
| Balanserad harmoni | 12,0% | 11,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 6,0% | 15,2% |
| Enhetlig palett | 4,0% | 3,6% |
Vilka målningar av David Burljuk är mest eftertraktade, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Farm at Bear Mountain | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| On the Road | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tea Time | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Shells and Plant | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of poet-futurist W… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Rainbow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of woman | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| In Gloucester | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| In Hampton Bays | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Flowers in Blue Pitcher | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder köpare för att bläddra bland David Burljuk?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 14 400 | 94,7% |
| mobiltelefoner | 700 | 4,6% |
| surfplattor | 100 | 0,7% |
Vilka språk använder köpare av David Burljuk när de surfar?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 300 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har David Burljuk, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa data
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 500 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 400 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 400 |
| tis 13 Okt | 200 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 100 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 400 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 400 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 100 |
| mån 2 Nov (prognos) | 500 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 200 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 100 |
| lör 7 Nov (prognos) | 100 |
David Burljuk: vanliga frågor
Vilka målningar av David Burljuk är mest eftertraktade?
- Eilshemius in his Studio leder med 1 000 besök (6% av David Burljuks totala visningar). Rankingen ovan visar de 10 främsta.
Hur stort är intresset för David Burljuk?
- 15 200 besök under tolv månader: 1 300 på artistsidan och 13 900 på enskilda målningar.
Vilka enheter använder köpare för att bläddra bland David Burljuk?
- Köpare surfar på datorer (95%), mobiltelefoner (5%) och surfplattor (1%); datorer står för 95% av besöken.
Vilken typ av målningar av David Burljuk föredrar köpare?
- Stark kontrast (Kontrast): 32% av besöken för 18% av katalogen.