Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för David Teniers the Elder på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
David Teniers the Elder: köparns perspektiv
Köpare öppnar Venus visiting Vulcan’s Forge oftare än något annat verk av David Teniers the Elder: 400 besök under tolv månader, vilket motsvarar 21% av det totala antalet. Sedan kommer Valentine kneels to receive a rosary from the Virgin Mary och Christ on the Road to Calvary. David Teniers the Elder fick 1 900 besök: 200 på artistsidan, 1 700 på målningar. Trenden avtog: 33% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 400 besök. Trenden är tydlig: Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) står för 63% av besöken, trots att den endast utgör 45% av katalogen.
David Teniers the Elder: de 10 målningar som köpare tittar på först
De 10 målningar av David Teniers the Elder som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Venus visiting Vulcan’s Forge
400 besök · 21,1%
-
2
Valentine kneels to receive a rosary from the Virgin Mary
300 besök · 15,8%
-
3
Christ on the Road to Calvary
200 besök · 10,5%
-
4
Jacob wrestling with the Angel
200 besök · 10,5%
-
5
Elderly Man Seated in a Tavern, David Teniers (II) (after), c. 1645, 1645
100 besök · 5,3%
-
6
The Temptation of St Anthony, David Teniers (II), c. 1645, 1645
100 besök · 5,3%
-
7
Husbandman at a Cottage Door with a Seated Woman and Child, David Teniers (II), c. 1650 - c. 1655, 1655
100 besök · 5,3%
-
8
Io, transformed into a cow, is handed to Juno by Jupiter
100 besök · 5,3%
-
9
Dutch-old interior
100 besök · 5,3%
-
10
Landscape with the flight into Egypt
100 besök · 5,3%
Hur förändras antalet besök på David Teniers the Elders sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 1 200 |
| Aug 2026 | 0 | 300 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
Hur förändras antalet besök på David Teniers the Elders målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av David Teniers the Elder matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 40,9% | 36,8% |
| Mjuk skugga | 45,5% | 57,9% |
| Mjuk luminans | 13,6% | 5,3% |
| Ljusstyrka | 0,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 27,3% | 15,8% |
| Dämpad färgsättning | 54,5% | 63,2% |
| Måttlig mjukhet | 13,6% | 15,8% |
| Tydlig färgmättnad | 4,5% | 5,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 82,3% | 92,3% |
| Mörka toner | 5,9% | 7,7% |
| Monokromt | 11,8% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 59,1% | 63,2% |
| Balanserad | 36,4% | 31,6% |
| Livfulla färger | 4,5% | 5,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 22,7% | 10,5% |
| Mild | 27,3% | 26,3% |
| Balanserad | 4,5% | 10,5% |
| Stark kontrast | 13,6% | 21,1% |
| Kontrastnivå | 31,8% | 31,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 18,2% | 10,5% |
| Balanserad harmoni | 13,6% | 10,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 45,5% | 63,2% |
| Enhetlig palett | 22,7% | 15,8% |
Vilka av David Teniers the Elders målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valentine kneels to receive… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 100 | 0 |
| Io, transformed into a cow,… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ on the Road to Calva… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 |
| Dutch-old interior | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ on the road to calva… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Landscape with the flight i… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Conversion of Saint Paul | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Elderly Man Seated in a Tav… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Alchemist | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Venus visiting Vulcan’s For… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av David Teniers the Elder på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får David Teniers the Elder, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 100 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 200 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 200 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
Om David Teniers the Elder på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av David Teniers the Elder har flest besök?
- Venus visiting Vulcan’s Forge: 400 besök, 21% av visningarna. 10 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är David Teniers the Elders målgrupp?
- 1 900 besök under tolv månader, 200 på artistsidan och 1 700 på målningarna.
Vilken stil på målningar av David Teniers the Elder lockar köpare?
- Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) målningar: 63% av besöken, 45% av katalogen.