Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Dirck Van Baburen på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Dirck Van Baburen: efterfrågan i korthet
Den mest visade målningen av Dirck Van Baburen på AllPaintingsStore.com under tolv månader är Christ Driving the Money Changers from the Temple: 200 visningar, vilket motsvarar 18% av konstnärens totala visningar. Nästa på efterfrågan: The deposition of Christ och The Capture of Christ with the Malchus Episode. Dirck Van Baburen genererade totalt 1 400 besök, varav 400 på artistsidan och 1 000 på enskilda målningar. Toppmånad: Jul 2026 med 1 400 besök. Köpare tenderar mot Dämpad (Färgmättnad): 45% av besöken, i förhållande till 22% av konstnärens katalog.
De 9 målningar av Dirck Van Baburen som köpare öppnar mest
En efterfrågebaserad ranking baserad på faktiska besök under de senaste tolv månaderna på AllPaintingsStore.com: de 9 målningarna av Dirck Van Baburen som visats mest, med de mest besökta först.
-
1
Christ Driving the Money Changers from the Temple, 1621
200 besök · 18,2%
-
2
The deposition of Christ
200 besök · 18,2%
-
3
The Capture of Christ with the Malchus Episode, 1616
100 besök · 9,1%
-
4
Young Man Singing, 1622
100 besök · 9,1%
-
5
Prometheus Being Chained by Vulcan, 1623
100 besök · 9,1%
-
6
A philospher
100 besök · 9,1%
-
7
Burial of Jesus, 1600
100 besök · 9,1%
-
8
The Denial of Saint Peter.
100 besök · 9,1%
-
9
Man with a Flute
100 besök · 9,1%
Hur stort intresse får Dirck Van Baburen varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 400 | 1 000 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur ofta visas målningarna av Dirck Van Baburen?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av målningar väljer köpare av Dirck Van Baburen?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa data
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dramatisk | 66,7% | 80,0% |
| Reflekterande | 8,3% | 20,0% |
| Melankolisk | 8,3% | 0,0% |
| Dyster och högtidlig | 8,3% | 0,0% |
| Andlig | 8,3% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 91,9% | 90,9% |
| Mjuk skugga | 5,4% | 9,1% |
| Mjuk luminans | 2,7% | 0,0% |
| Ljusstyrka | 0,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 21,6% | 45,5% |
| Dämpad färgsättning | 51,3% | 27,3% |
| Måttlig mjukhet | 27,0% | 27,3% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 64,9% | 72,7% |
| Balanserad | 35,1% | 27,3% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 16,2% | 27,3% |
| Mild | 35,1% | 18,2% |
| Balanserad | 18,9% | 27,3% |
| Stark kontrast | 10,8% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 18,9% | 27,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 2,7% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 8,1% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 10,8% | 18,2% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 43,2% | 36,4% |
| Enhetlig palett | 35,1% | 45,5% |
Vilka målningar av Dirck Van Baburen är mest eftertraktade, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Procuress | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Concert | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Crowning with Thorns | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Christ Driving the Money Ch… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Prometheus Being Chained by… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Christ among the Doctors | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| St. Francis in Meditation | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A philospher | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Descent from the Cross Or L… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Young Man Singing | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Vilka språk använder köpare av Dirck Van Baburen när de surfar?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Italienska | 100 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har Dirck Van Baburen, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa data
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 100 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 100 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 100 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 100 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 100 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 100 |
| tors 22 Okt (prognos) | 100 |
| fre 23 Okt (prognos) | 100 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 200 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 200 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
Dirck Van Baburen: vanliga frågor
Vilka målningar av Dirck Van Baburen är mest eftertraktade?
- Christ Driving the Money Changers from the Temple leder med 200 besök (18% av Dirck Van Baburens totala visningar). Rankingen ovan visar de 9 främsta.
Hur stort är intresset för Dirck Van Baburen?
- 1 400 besök under tolv månader: 400 på artistsidan och 1 000 på enskilda målningar.
Vilken typ av målningar av Dirck Van Baburen föredrar köpare?
- Dämpad (Färgmättnad): 45% av besöken för 22% av katalogen.