Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Egon Schiele på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Egon Schiele: köparns perspektiv
Köpare öppnar The Self-Seers II (Death and Man) oftare än något annat verk av Egon Schiele: 13 200 besök under tolv månader, vilket motsvarar 6% av det totala antalet. Sedan kommer Familjen och Moder med två barn. Egon Schiele fick 256 800 besök: 36 700 på artistsidan, 220 100 på målningar. Trenden är positiv: 30% fler besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den bästa månaden var Jul 2026 med 151 800 besök. De surfar på Engelska (25%), Spanska (16%) och Ryska (13%). De kommer från Frankrike (20%), Sydkorea (17%) och Italien (10%). Besök per enhet: datorer (72%), mobiltelefoner (25%) och surfplattor (3%). Trenden är tydlig: Jordnära (Färgpalett) står för 35% av besöken, trots att den endast utgör 21% av katalogen.
Egon Schiele: de 10 målningar som köpare tittar på först
De 10 målningar av Egon Schiele som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
Hur förändras antalet besök på Egon Schieles sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
300
5 600
Jul 2026
11 300
140 500
Aug 2026
13 200
29 900
Sep 2026
11 900
44 100
Hur förändras antalet besök på Egon Schieles målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av Egon Schiele matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Dramatisk
80,0%
86,2%
Drömsk och romantisk
6,0%
5,4%
Lugn
6,0%
3,3%
Fridfull
4,0%
2,5%
Nostalgisk
0,0%
1,4%
Elegant
4,0%
0,7%
Mystisk
0,0%
0,3%
Jordnära
0,0%
0,2%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Melankolisk
78,0%
79,2%
Spänningsfylld
2,0%
8,3%
Dyster och högtidlig
4,0%
5,3%
Reflekterande
4,0%
2,9%
Passionerad
2,0%
1,2%
Dramatisk
0,0%
1,2%
Mystisk
4,0%
0,4%
Fridfull
0,0%
0,5%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
8,0%
15,6%
Mjuk skugga
10,0%
16,9%
Mjuk luminans
22,0%
18,6%
Ljusstyrka
30,0%
23,8%
Ljusstark
30,0%
25,1%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
16,0%
7,6%
Dämpad färgsättning
24,0%
37,0%
Måttlig mjukhet
28,0%
26,5%
Tydlig färgmättnad
28,0%
26,4%
Mättad färg
4,0%
2,5%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Neutrala toner
40,4%
35,0%
Jordnära
21,3%
35,4%
Pastellfärger
12,8%
12,8%
Mörka toner
19,1%
12,5%
Monokromt
6,4%
2,6%
Metalliska toner
0,0%
1,0%
Varma toner
0,0%
0,5%
Livfulla
0,0%
0,3%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
12,0%
11,8%
Balanserad
38,0%
45,2%
Livfulla färger
50,0%
43,0%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
24,0%
19,1%
Mild
20,0%
20,8%
Balanserad
6,0%
12,9%
Stark kontrast
20,0%
13,4%
Kontrastnivå
30,0%
33,8%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
6,0%
4,3%
Mjukt blandad palett
8,0%
4,0%
Balanserad harmoni
2,0%
6,7%
Stark färgmässig enhetlighet
38,0%
45,4%
Enhetlig palett
46,0%
39,7%
Vilka av Egon Schieles målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
Konstverk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
The Self-Seers II (Death an…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
3 800
3 000
5 200
Död och Jungfru
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1 500
500
1 000
Moder med två barn
0
0
0
0
0
0
0
0
0
2 100
1 400
3 000
Familjen
0
0
0
0
0
0
0
0
200
3 400
1 300
3 200
Fyra träd
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
500
300
Schiele's Room in Neulengba…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
800
300
700
Hus vid Floden (också känt…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1 400
1 400
1 200
Porträtt av konstkritikern…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
700
200
200
Komposition med tre manliga…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
400
0
självporträtt 1912
0
0
0
0
0
0
0
0
0
700
300
500
Hur ser enhetsfördelningen ut för Egon Schiele-publiken?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
Enhet
Besök
Dela
datorer
185 100
72,1%
mobiltelefoner
63 100
24,6%
surfplattor
8 600
3,3%
Vilka språk surfar köparna av Egon Schiele på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
Språk
Besök
Dela
Engelska
2 800
25,2%
Spanska
1 800
16,2%
Ryska
1 400
12,6%
Franska
1 200
10,8%
Koreanska
1 000
9,0%
Italienska
800
7,2%
Tyska
500
4,5%
Bulgariska
300
2,7%
Estländska
300
2,7%
Finska
300
2,7%
Hur många besök per dag får Egon Schiele, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
Dag
Besök
tors 24 Sep
3 400
fre 25 Sep
3 000
lör 26 Sep
1 600
sön 27 Sep
1 700
mån 28 Sep
3 100
tis 29 Sep
2 600
ons 30 Sep
3 000
tors 1 Okt
3 300
fre 2 Okt
2 400
lör 3 Okt
2 500
sön 4 Okt
1 400
mån 5 Okt
1 500
tis 6 Okt
3 400
ons 7 Okt
3 300
tors 8 Okt
3 100
fre 9 Okt
4 300
lör 10 Okt
1 400
sön 11 Okt
2 800
mån 12 Okt
3 900
tis 13 Okt
3 900
ons 14 Okt
3 800
tors 15 Okt (prognos)
4 200
fre 16 Okt (prognos)
4 100
lör 17 Okt (prognos)
2 300
sön 18 Okt (prognos)
2 500
mån 19 Okt (prognos)
3 600
tis 20 Okt (prognos)
4 200
ons 21 Okt (prognos)
4 300
tors 22 Okt (prognos)
4 500
fre 23 Okt (prognos)
4 400
lör 24 Okt (prognos)
2 500
sön 25 Okt (prognos)
2 700
mån 26 Okt (prognos)
3 900
tis 27 Okt (prognos)
4 500
ons 28 Okt (prognos)
4 600
tors 29 Okt (prognos)
4 700
fre 30 Okt (prognos)
4 600
lör 31 Okt (prognos)
2 600
sön 1 Nov (prognos)
2 800
mån 2 Nov (prognos)
4 100
tis 3 Nov (prognos)
4 700
ons 4 Nov (prognos)
4 800
Om Egon Schiele på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av Egon Schiele har flest besök?
The Self-Seers II (Death and Man): 13 200 besök, 6% av visningarna. 10 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är Egon Schieles målgrupp?
256 800 besök under tolv månader, 36 700 på artistsidan och 220 100 på målningarna.
Vilka enheter använder besökarna till Egon Schiele?
Fördelningen av besöken är datorer (72%), mobiltelefoner (25%) och surfplattor (3%); datorer är vanligast med 72%.
På vilka språk läser köpare om Egon Schiele?
På Engelska (25%), Spanska (16%) och Ryska (13%). Engelska: 25%.
Vilken stil på målningar av Egon Schiele lockar köpare?
Jordnära (Färgpalett) målningar: 35% av besöken, 21% av katalogen.