Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Hans Sebald Beham på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Hans Sebald Beham: köparns perspektiv
Köpare öppnar Scenes from the Life of David oftare än något annat verk av Hans Sebald Beham: 200 besök under tolv månader, vilket motsvarar 22% av det totala antalet. Sedan kommer Fountain of Youth and bathhouse och Hercules Capturing Cerberus. Hans Sebald Beham fick 1 000 besök: 300 på artistsidan, 700 på målningar. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 000 besök. Trenden är tydlig: Mjuk skugga (Ljusstyrka) står för 22% av besöken, trots att den endast utgör 8% av katalogen.
Hans Sebald Beham: de 7 målningar som köpare tittar på först
De 7 målningar av Hans Sebald Beham som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Scenes from the Life of David, 1534
200 besök · 22,2%
-
2
Fountain of Youth and bathhouse
200 besök · 22,2%
-
3
Hercules Capturing Cerberus, 1545
100 besök · 11,1%
-
4
The Penance of Saint John Chrysostom
100 besök · 11,1%
-
5
Astrologia
100 besök · 11,1%
-
6
The Prodigal Son Wasting His Patrimony, 1540
100 besök · 11,1%
-
7
Christ and the Woman of Samaria
100 besök · 11,1%
Hur förändras antalet besök på Hans Sebald Behams sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 300 | 700 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur förändras antalet besök på Hans Sebald Behams målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av Hans Sebald Beham matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 7,7% | 22,2% |
| Mjuk luminans | 53,8% | 33,3% |
| Ljusstyrka | 30,8% | 44,4% |
| Ljusstark | 7,7% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 84,6% | 77,8% |
| Dämpad färgsättning | 7,7% | 0,0% |
| Måttlig mjukhet | 7,7% | 22,2% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 69,2% | 66,7% |
| Balanserad | 30,8% | 33,3% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 7,7% | 22,2% |
| Balanserad | 7,7% | 0,0% |
| Stark kontrast | 38,5% | 44,4% |
| Kontrastnivå | 46,2% | 33,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 7,7% | 11,1% |
| Mjukt blandad palett | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 0,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 30,8% | 33,3% |
| Enhetlig palett | 61,5% | 55,6% |
Vilka av Hans Sebald Behams målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Scenes from the Life of Dav… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Hercules Capturing Cerberus | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Prodigal Son Wasting Hi… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Tree of Faith, Love, and Go… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fountain of Youth and bathh… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Patience (Die Geduld) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Astrologia | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Coat of Arms | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arithmetria | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Cimon and Pero | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av Hans Sebald Beham på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får Hans Sebald Beham, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tors 24 Sep | 100 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
Om Hans Sebald Beham på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av Hans Sebald Beham har flest besök?
- Scenes from the Life of David: 200 besök, 22% av visningarna. 7 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är Hans Sebald Behams målgrupp?
- 1 000 besök under tolv månader, 300 på artistsidan och 700 på målningarna.
Vilken stil på målningar av Hans Sebald Beham lockar köpare?
- Mjuk skugga (Ljusstyrka) målningar: 22% av besöken, 8% av katalogen.