Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Henry Clarence Whaite på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Henry Clarence Whaite: köparns perspektiv
Köpare öppnar Valspelaren oftare än något annat verk av Henry Clarence Whaite: 400 besök under tolv månader, vilket motsvarar 29% av det totala antalet. Sedan kommer Spring, Farringford, Isle of Wight och Conway Valley. Henry Clarence Whaite fick 1 900 besök: 500 på artistsidan, 1 400 på målningar. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 800 besök. Trenden är tydlig: Mjukt blandad palett (Färgharmoni) står för 43% av besöken, trots att den endast utgör 12% av katalogen.
Henry Clarence Whaite: de 9 målningar som köpare tittar på först
De 9 målningar av Henry Clarence Whaite som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Valspelaren, 1907
400 besök · 28,6%
-
2
Spring, Farringford, Isle of Wight, 1948
200 besök · 14,3%
-
3
Conway Valley
200 besök · 14,3%
-
4
A Mountain Farm, Llanrhychwyn, near Trefriw, 1867
100 besök · 7,1%
-
5
The Owl, 1865
100 besök · 7,1%
-
6
Coast Scene, 1851
100 besök · 7,1%
-
7
The Heart of Cambria, 1886
100 besök · 7,1%
-
8
Just Arrived by the Sloop (in the Conway Valley, North Wales), 1889
100 besök · 7,1%
-
9
Gipsy Camp, Sunrise
100 besök · 7,1%
Hur förändras antalet besök på Henry Clarence Whaites sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 500 | 1 300 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
Hur förändras antalet besök på Henry Clarence Whaites målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av Henry Clarence Whaite matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 12,0% | 7,1% |
| Mjuk skugga | 44,0% | 21,4% |
| Mjuk luminans | 32,0% | 50,0% |
| Ljusstyrka | 12,0% | 21,4% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 16,0% | 35,7% |
| Dämpad färgsättning | 40,0% | 14,3% |
| Måttlig mjukhet | 44,0% | 50,0% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 55,0% | 69,2% |
| Neutrala toner | 35,0% | 30,8% |
| Mörka toner | 10,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 20,0% | 42,9% |
| Balanserad | 72,0% | 50,0% |
| Livfulla färger | 8,0% | 7,1% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 7,1% |
| Mild | 24,0% | 42,9% |
| Balanserad | 16,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 32,0% | 21,4% |
| Kontrastnivå | 16,0% | 28,6% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 7,1% |
| Mjukt blandad palett | 12,0% | 42,9% |
| Balanserad harmoni | 4,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 44,0% | 42,9% |
| Enhetlig palett | 32,0% | 7,1% |
Vilka av Henry Clarence Whaites målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Valspelaren | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 |
| The Rainbow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Spring, Farringford, Isle o… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| The Heart of Snowdon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mountains in Wales | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Mountain Farm, Llanrhychw… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Mountain Mist, Sun Rise (La… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Convent Garden | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Fairy Glen, Bettws y Co… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Welsh Funeral (To the Col… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av Henry Clarence Whaite på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får Henry Clarence Whaite, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 100 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
Om Henry Clarence Whaite på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av Henry Clarence Whaite har flest besök?
- Valspelaren: 400 besök, 29% av visningarna. 9 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är Henry Clarence Whaites målgrupp?
- 1 900 besök under tolv månader, 500 på artistsidan och 1 400 på målningarna.
Vilken stil på målningar av Henry Clarence Whaite lockar köpare?
- Mjukt blandad palett (Färgharmoni) målningar: 43% av besöken, 12% av katalogen.