Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för James Northcote på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
James Northcote: efterfrågan i korthet
Den mest visade målningen av James Northcote på AllPaintingsStore.com under tolv månader är Lafayette In The Dungeon Of Olmutz: 300 visningar, vilket motsvarar 7% av konstnärens totala visningar. Nästa på efterfrågan: Jael And Sisera och Daniel In The Lion's Den. James Northcote genererade totalt 5 600 besök, varav 1 400 på artistsidan och 4 200 på enskilda målningar. Efterfrågan ökar: antalet besök växte med 25% från Aug 2026 till Sep 2026. Toppmånad: Jul 2026 med 4 400 besök. Köpare surfar på datorer (91%), surfplattor (5%) och mobiltelefoner (4%). Köpare tenderar mot Mjuk skugga (Ljusstyrka): 27% av besöken, i förhållande till 16% av konstnärens katalog.
De 10 målningar av James Northcote som köpare öppnar mest
En efterfrågebaserad ranking baserad på faktiska besök under de senaste tolv månaderna på AllPaintingsStore.com: de 10 målningarna av James Northcote som visats mest, med de mest besökta först.
-
1
Lafayette In The Dungeon Of Olmutz
300 besök · 6,7%
-
2
Jael And Sisera
200 besök · 4,4%
-
3
Daniel In The Lion's Den
200 besök · 4,4%
-
4
Captain Rous
200 besök · 4,4%
-
5
Portrait Of An Unknown Artist
200 besök · 4,4%
-
6
Sir Francis Burdett
200 besök · 4,4%
-
7
Sir william elford, bart
200 besök · 4,4%
-
8
Margaret Ruskin
200 besök · 4,4%
-
9
Fruit Girl
200 besök · 4,4%
-
10
Charles Yonge
200 besök · 4,4%
Hur stort intresse får James Northcote varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 100 |
| Jul 2026 | 700 | 3 700 |
| Aug 2026 | 100 | 300 |
| Sep 2026 | 400 | 100 |
Hur ofta visas målningarna av James Northcote?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av målningar väljer köpare av James Northcote?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 82,0% | 71,1% |
| Mjuk skugga | 16,0% | 26,7% |
| Mjuk luminans | 2,0% | 2,2% |
| Ljusstyrka | 0,0% | 0,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 46,0% | 46,7% |
| Dämpad färgsättning | 34,0% | 44,4% |
| Måttlig mjukhet | 14,0% | 2,2% |
| Tydlig färgmättnad | 6,0% | 6,7% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 92,3% | 88,1% |
| Mörka toner | 7,7% | 7,1% |
| Monokromt | 0,0% | 4,8% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 72,0% | 73,3% |
| Balanserad | 26,0% | 22,2% |
| Livfulla färger | 2,0% | 4,4% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 22,0% | 15,6% |
| Mild | 32,0% | 33,3% |
| Balanserad | 12,0% | 6,7% |
| Stark kontrast | 14,0% | 15,6% |
| Kontrastnivå | 20,0% | 28,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 24,0% | 11,1% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 8,9% |
| Balanserad harmoni | 14,0% | 24,4% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 44,0% | 48,9% |
| Enhetlig palett | 12,0% | 6,7% |
Vilka målningar av James Northcote är mest eftertraktade, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Presentation Of British… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Admiral Samuel Hood | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Sir Joshua Reynolds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Jael And Sisera | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| The Meeting Of Edward V | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Noel Joseph Desenfans | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait Of The Artist | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lafayette In The Dungeon Of… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Edward Jenner - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sir Marc Isambard Brunel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Vilka enheter använder köpare för att bläddra bland James Northcote?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 5 100 | 91,1% |
| surfplattor | 300 | 5,4% |
| mobiltelefoner | 200 | 3,6% |
Vilka språk använder köpare av James Northcote när de surfar?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Spanska | 100 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har James Northcote, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa data
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 100 |
| fre 25 Sep | 100 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
James Northcote: vanliga frågor
Vilka målningar av James Northcote är mest eftertraktade?
- Lafayette In The Dungeon Of Olmutz leder med 300 besök (7% av James Northcotes totala visningar). Rankingen ovan visar de 10 främsta.
Hur stort är intresset för James Northcote?
- 5 600 besök under tolv månader: 1 400 på artistsidan och 4 200 på enskilda målningar.
Vilka enheter använder köpare för att bläddra bland James Northcote?
- Köpare surfar på datorer (91%), surfplattor (5%) och mobiltelefoner (4%); datorer står för 91% av besöken.
Vilken typ av målningar av James Northcote föredrar köpare?
- Mjuk skugga (Ljusstyrka): 27% av besöken för 16% av katalogen.