Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för James Walsham Baldock på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
James Walsham Baldock: köparns perspektiv
Köpare öppnar Study of Cattle oftare än något annat verk av James Walsham Baldock: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 27% av det totala antalet. Sedan kommer Landscape with Men and Cattle och Forest Scene with Deer. James Walsham Baldock fick 1 600 besök: 500 på artistsidan, 1 100 på målningar. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 600 besök. Trenden är tydlig: Mjuk skugga (Ljusstyrka) står för 36% av besöken, trots att den endast utgör 26% av katalogen.
James Walsham Baldock: de 8 målningar som köpare tittar på först
De 8 målningar av James Walsham Baldock som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Study of Cattle, 1890
300 besök · 27,3%
-
2
Landscape with Men and Cattle
200 besök · 18,2%
-
3
Forest Scene with Deer, 1863
100 besök · 9,1%
-
4
Study of Three Horses in a Landscape, 1879
100 besök · 9,1%
-
5
Cows in the Shadow of a Tree, 1861
100 besök · 9,1%
-
6
Four Pupils of the Pestalozzian School
100 besök · 9,1%
-
7
On the Scottish Moors, 1889
100 besök · 9,1%
-
8
Landscape near Worksop Manor Park, Nottinghamshire, 1894
100 besök · 9,1%
Hur förändras antalet besök på James Walsham Baldocks sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 500 | 1 100 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
Hur förändras antalet besök på James Walsham Baldocks målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av James Walsham Baldock matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 13,0% | 9,1% |
| Mjuk skugga | 26,1% | 36,4% |
| Mjuk luminans | 34,8% | 27,3% |
| Ljusstyrka | 26,1% | 27,3% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 0,0% | 0,0% |
| Dämpad färgsättning | 13,0% | 18,2% |
| Måttlig mjukhet | 60,9% | 54,5% |
| Tydlig färgmättnad | 26,1% | 27,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 45,5% | 54,5% |
| Mörka toner | 27,3% | 27,3% |
| Neutrala toner | 27,3% | 18,2% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 17,4% | 18,2% |
| Balanserad | 65,2% | 63,6% |
| Livfulla färger | 17,4% | 18,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,7% | 9,1% |
| Mild | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 21,7% | 18,2% |
| Stark kontrast | 26,1% | 36,4% |
| Kontrastnivå | 43,5% | 36,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 0,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 73,9% | 63,6% |
| Enhetlig palett | 26,1% | 36,4% |
Vilka av James Walsham Baldocks målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| In Welbeck Park, Nottingham… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Four Pupils of the Pestaloz… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Four Pupils of the Pestaloz… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Study of Three Horses in a… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| In Welbeck Park, Nottingham… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Cows in the Shadow of a Tree | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Forest Scene with Deer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Forest Scene with Deer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Sheep and Shepherd | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Landscape with Men and Catt… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av James Walsham Baldock på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får James Walsham Baldock, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
Om James Walsham Baldock på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av James Walsham Baldock har flest besök?
- Study of Cattle: 300 besök, 27% av visningarna. 8 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är James Walsham Baldocks målgrupp?
- 1 600 besök under tolv månader, 500 på artistsidan och 1 100 på målningarna.
Vilken stil på målningar av James Walsham Baldock lockar köpare?
- Mjuk skugga (Ljusstyrka) målningar: 36% av besöken, 26% av katalogen.