Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för John Boultbee på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
John Boultbee: de siffror som räknas
Captain Ichabod Wright of Mapperley (1767–1862), Formed the First Nottingham Troop in 1794 är John Boultbee mest visade målning: 400 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 24% av konstnärens totala visningar. Det följs av 'Garrick' A Bullock och Cornet Thomas Boothby Parkyns (1755–1800), 15th (or the King’s) Regiment of (Light) Dragoons. Totalt 2 200 besök: 600 till konstnärens sida och 1 600 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 1 600 besök. Jordnära (Färgpalett) är den föredragna stilen: 90% av besöken, 67% av katalogen.
Topp 8 målningar av John Boultbee baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av John Boultbee som folk öppnar mest.
-
1
Captain Ichabod Wright of Mapperley (1767–1862), Formed the First Nottingham Troop in 1794, 1803
400 besök · 23,5%
-
2
'Garrick' A Bullock
400 besök · 23,5%
-
3
Cornet Thomas Boothby Parkyns (1755–1800), 15th (or the King’s) Regiment of (Light) Dragoons, 1780
200 besök · 11,8%
-
4
'Garrick's Sister' A Cow
200 besök · 11,8%
-
5
'Garrick' A Bullock
200 besök · 11,8%
-
6
A Chestnut Horse in a Stable
100 besök · 5,9%
-
7
Two Hunters 'Prophet' and 'Surprise'
100 besök · 5,9%
-
8
'Longhorn Beauty'
100 besök · 5,9%
Vad är den månatliga trafiken för sidan John Boultbee?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 400 | 1 200 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 200 |
| Okt 2026 | 100 | 100 |
Hur stor är den månatliga trafiken för John Boultbees målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer köpare bland John Boultbees målningar?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 8,3% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 33,3% | 41,2% |
| Mjuk luminans | 45,8% | 52,9% |
| Ljusstyrka | 8,3% | 5,9% |
| Ljusstark | 4,2% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 12,5% | 23,5% |
| Dämpad färgsättning | 16,7% | 23,5% |
| Måttlig mjukhet | 58,3% | 52,9% |
| Tydlig färgmättnad | 12,5% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 66,7% | 90,0% |
| Neutrala toner | 11,1% | 10,0% |
| Mörka toner | 11,1% | 0,0% |
| Naturtema | 5,6% | 0,0% |
| Pastellfärger | 5,6% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 12,5% | 23,5% |
| Balanserad | 79,2% | 76,5% |
| Livfulla färger | 8,3% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 8,3% | 0,0% |
| Mild | 12,5% | 5,9% |
| Balanserad | 12,5% | 35,3% |
| Stark kontrast | 8,3% | 5,9% |
| Kontrastnivå | 58,3% | 52,9% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 4,2% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 16,7% | 23,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 37,5% | 52,9% |
| Enhetlig palett | 41,7% | 23,5% |
Hur presterar John Boultbees mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A Bay Horse in a Field | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Cornet Thomas Boothby Parky… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| 'Brindled Beauty', Sire Sha… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Grey Arab Stallion in a D… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Robert Bakewell | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Two Pembrokeshire Oxen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Captain Ichabod Wright of M… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 100 |
| An Oak Tree struck by Light… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Bay Hunter Named 'Sir Oli… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| An Oak Tree struck by Light… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser den språkliga fördelningen ut för John Boultbees publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa tabellen
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 100 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har John Boultbee, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 200 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om efterfrågan på John Boultbee
Vilken är den mest sedda målningen av John Boultbee?
- Captain Ichabod Wright of Mapperley (1767–1862), Formed the First Nottingham Troop in 1794, med 400 besök eller 24% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 8.
Hur många besök får John Boultbee på AllPaintingsStore.com?
- 2 200 under tolv månader (600 på konstnärens sida, 1 600 på målningarna).
Finns det en stil av John Boultbee som besökarna föredrar?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 90% av besöken mot 67% av katalogen.