Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för John Kane på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
John Kane: köparns perspektiv
Köpare öppnar Crossing the Junction oftare än något annat verk av John Kane: 400 besök under tolv månader, vilket motsvarar 33% av det totala antalet. Sedan kommer Scene from the Scottish Highlands och Genom Coleman Hollow Upp Allegheny Väg. John Kane fick 1 700 besök: 800 på artistsidan, 900 på målningar. Trenden avtog: 100% färre besök i Okt 2026 än i Sep 2026. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 600 besök. Trenden är tydlig: Mjuk luminans (Ljusstyrka) står för 83% av besöken, trots att den endast utgör 50% av katalogen.
John Kane: de 7 målningar som köpare tittar på först
De 7 målningar av John Kane som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Crossing the Junction, 1933
400 besök · 33,3%
-
2
Scene from the Scottish Highlands, 1927
200 besök · 16,7%
-
3
Genom Coleman Hollow Upp Allegheny Väg, 1928
200 besök · 16,7%
-
4
Scotch Day på Kennywood, 1933
100 besök · 8,3%
-
5
From My Studio Window, 1932
100 besök · 8,3%
-
6
Highland Hollow, 1930
100 besök · 8,3%
-
7
Old Clinton Furnace
100 besök · 8,3%
Hur förändras antalet besök på John Kanes sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 700 | 900 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 100 | 0 |
| Okt 2026 | 0 | 0 |
Hur förändras antalet besök på John Kanes målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av John Kane matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Stämning | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Nostalgisk | 60,0% | 50,0% |
| Fridfull | 20,0% | 50,0% |
| Industriell estetik | 20,0% | 0,0% |
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Nostalgisk | 40,0% | 50,0% |
| Lugn | 20,0% | 50,0% |
| Melankolisk | 20,0% | 0,0% |
| Dyster och högtidlig | 20,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 21,4% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 50,0% | 83,3% |
| Ljusstyrka | 28,6% | 16,7% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 57,1% | 66,7% |
| Dämpad färgsättning | 21,4% | 25,0% |
| Måttlig mjukhet | 21,4% | 8,3% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 57,1% | 66,7% |
| Balanserad | 42,9% | 33,3% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 7,1% | 16,7% |
| Stark kontrast | 14,3% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 78,6% | 83,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 50,0% | 50,0% |
| Mjukt blandad palett | 14,3% | 16,7% |
| Balanserad harmoni | 14,3% | 8,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 21,4% | 25,0% |
| Enhetlig palett | 0,0% | 0,0% |
Vilka av John Kanes målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| From My Studio Window | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| The Old Elm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Monongahela River Valle… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Panther Hollow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| John Kane and His Wife | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Touching Up (Small Version) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Scene from the Scottish Hig… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Crossing the Junction | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 | 0 |
| Highland Hollow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Panther Hollow, Pittsburgh | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av John Kane på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får John Kane, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 100 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 100 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 200 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 200 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
| fre 27 Nov (prognos) | 0 |
Om John Kane på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av John Kane har flest besök?
- Crossing the Junction: 400 besök, 33% av visningarna. 7 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är John Kanes målgrupp?
- 1 700 besök under tolv månader, 800 på artistsidan och 900 på målningarna.
Vilken stil på målningar av John Kane lockar köpare?
- Mjuk luminans (Ljusstyrka) målningar: 83% av besöken, 50% av katalogen.