Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Joseph Highmore på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Joseph Highmore: de siffror som räknas
Portrait Of A Gentleman är Joseph Highmore mest visade målning: 300 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 8% av konstnärens totala visningar. Det följs av Portrait of Major-General James Wolfe och Edward Nourse The Younger. Totalt 4 200 besök: 900 till konstnärens sida och 3 300 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 4 000 besök. Enhetfördelning: datorer (95%) och surfplattor (5%). Måttlig mjukhet (Färgmättnad) är den föredragna stilen: 28% av besöken, 16% av katalogen.
Topp 10 målningar av Joseph Highmore baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av Joseph Highmore som folk öppnar mest.
-
1
Portrait Of A Gentleman
300 besök · 8,3%
-
2
Portrait of Major-General James Wolfe
200 besök · 5,6%
-
3
Edward Nourse The Younger
200 besök · 5,6%
-
4
Portrait Of A Lady With A Pug Dog
200 besök · 5,6%
-
5
Thomas Pennant
200 besök · 5,6%
-
6
Reverend Edmund Tew
200 besök · 5,6%
-
7
A Couple Dressed in the Height of Fashion
100 besök · 2,8%
-
8
Isabella Lee And Her Grandson, William Waller
100 besök · 2,8%
-
9
Sketch Of A Young Girl
100 besök · 2,8%
-
10
The Angel Of Mercy
100 besök · 2,8%
Vad är den månatliga trafiken för sidan Joseph Highmore?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 800 | 3 200 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 100 | 0 |
Hur stor är den månatliga trafiken för Joseph Highmores målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer köpare bland Joseph Highmores målningar?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 78,0% | 72,2% |
| Mjuk skugga | 16,0% | 22,2% |
| Mjuk luminans | 6,0% | 2,8% |
| Ljusstyrka | 0,0% | 2,8% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 48,0% | 44,4% |
| Dämpad färgsättning | 36,0% | 27,8% |
| Måttlig mjukhet | 16,0% | 27,8% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 92,5% | 97,0% |
| Monokromt | 2,5% | 3,0% |
| Mörka toner | 2,5% | 0,0% |
| Neutrala toner | 2,5% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 84,0% | 77,8% |
| Balanserad | 16,0% | 19,4% |
| Livfulla färger | 0,0% | 2,8% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 32,0% | 30,6% |
| Mild | 38,0% | 30,6% |
| Balanserad | 6,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 12,0% | 16,7% |
| Kontrastnivå | 12,0% | 22,2% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 14,0% | 8,3% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 11,1% |
| Balanserad harmoni | 12,0% | 11,1% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 52,0% | 41,7% |
| Enhetlig palett | 16,0% | 27,8% |
Hur presterar Joseph Highmores mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mr. Oldham and his Friends | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Couple Dressed in the Hei… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Portrait of a Lady | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of Major-General J… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Portrait Of An Unidentified… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait Of An Unknown Woman | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pamela In The Bedroom With… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Thomas Ripley | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Isabella Lee And Her Grands… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Artist's Wife Susanna,… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner eller datorer: var har Joseph Highmore surfat?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 4 000 | 95,2% |
| surfplattor | 200 | 4,8% |
Hur ser den språkliga fördelningen ut för Joseph Highmores publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa tabellen
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 100 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har Joseph Highmore, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 100 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 100 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 200 |
| lör 24 Okt (prognos) | 200 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 200 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om efterfrågan på Joseph Highmore
Vilken är den mest sedda målningen av Joseph Highmore?
- Portrait Of A Gentleman, med 300 besök eller 8% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 10.
Hur många besök får Joseph Highmore på AllPaintingsStore.com?
- 4 200 under tolv månader (900 på konstnärens sida, 3 300 på målningarna).
Bläddras det mer på mobiler eller datorer när det gäller Joseph Highmore?
- Besöken är uppdelade på datorer (95%) och surfplattor (5%); datorer leder med 95%.
Finns det en stil av Joseph Highmore som besökarna föredrar?
- Ja, Måttlig mjukhet (Färgmättnad): 28% av besöken mot 16% av katalogen.