Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Stephen Chaplin på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Stephen Chaplin: de siffror som räknas
Canadian Corner, My Grandfather Machine Gunned by Low Level Intruder, 1940 är Stephen Chaplin mest visade målning: 200 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 6% av konstnärens totala visningar. Det följs av The Farnborough Whistling Bombs, Early 1940 och Gas Mask Testing Van, War Memorial, 1939. Totalt 4 400 besök: 1 900 till konstnärens sida och 2 500 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 3 500 besök. Enhetfördelning: datorer (84%) och mobiltelefoner (16%). Tydlig färgmättnad (Färgmättnad) är den föredragna stilen: 45% av besöken, 16% av katalogen.
Topp 10 målningar av Stephen Chaplin baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av Stephen Chaplin som folk öppnar mest.
-
1
Canadian Corner, My Grandfather Machine Gunned by Low Level Intruder, 1940, 2004
200 besök · 6,1%
-
2
The Farnborough Whistling Bombs, Early 1940, 2006
200 besök · 6,1%
-
3
Gas Mask Testing Van, War Memorial, 1939, 2004
200 besök · 6,1%
-
4
Enterprise Way and Causeway, SW18, 2002
200 besök · 6,1%
-
5
Hunterian Images (panel 1 of 4)
200 besök · 6,1%
-
6
In Memoriam The Instant Death Of Three Aviators, 1940–1941, 2006
100 besök · 3,0%
-
7
They're Turning Back, 2005
100 besök · 3,0%
-
8
Peter Hammetts Trench A V1 Falls Nearby, Summer 1944, 2006
100 besök · 3,0%
-
9
Treatment in Minors, 2003 (detail) (a set of 7 progress paintings, panel 1 of 7), 2003
100 besök · 3,0%
-
10
1930s Houses and Orpington Bypass, 2003
100 besök · 3,0%
Vad är den månatliga trafiken för sidan Stephen Chaplin?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 1 200 | 2 300 |
| Aug 2026 | 100 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
| Okt 2026 | 600 | 100 |
Hur stor är den månatliga trafiken för Stephen Chaplins målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka av Stephen Chaplins målningar väljer besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 16,0% | 6,1% |
| Mjuk skugga | 22,0% | 36,4% |
| Mjuk luminans | 36,0% | 21,2% |
| Ljusstyrka | 18,0% | 36,4% |
| Ljusstark | 8,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 26,0% | 21,2% |
| Dämpad färgsättning | 36,0% | 15,2% |
| Måttlig mjukhet | 20,0% | 18,2% |
| Tydlig färgmättnad | 16,0% | 45,5% |
| Mättad färg | 2,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 41,9% | 28,6% |
| Neutrala toner | 37,2% | 28,6% |
| Mörka toner | 20,9% | 42,9% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 40,0% | 27,3% |
| Balanserad | 40,0% | 36,4% |
| Livfulla färger | 20,0% | 36,4% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 12,0% | 6,1% |
| Mild | 16,0% | 18,2% |
| Balanserad | 10,0% | 6,1% |
| Stark kontrast | 14,0% | 15,2% |
| Kontrastnivå | 48,0% | 54,5% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 36,0% | 30,3% |
| Mjukt blandad palett | 10,0% | 12,1% |
| Balanserad harmoni | 18,0% | 6,1% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 18,0% | 21,2% |
| Enhetlig palett | 18,0% | 30,3% |
Hur presterar Stephen Chaplins mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| The Crofton Entrance to Orp… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Treatment in Minors, Depart… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Treatment in Minors, Arriva… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Declaration of War, 3 Septe… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Peter Hammetts Trench A V1… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| In Memoriam The Instant Dea… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Hunterian Images (panel 2 o… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| St Mary Cray from Sevenoaks… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Edge of Orpington | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| College of Further Education | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mobiltelefoner eller datorer: var har Stephen Chaplin surfat?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 700 | 84,1% |
| mobiltelefoner | 700 | 15,9% |
Hur ser den språkliga fördelningen ut för Stephen Chaplins publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa tabellen
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 500 | 71,4% |
| Tjeckiska | 100 | 14,3% |
| Holländska | 100 | 14,3% |
Hur många dagliga besök har Stephen Chaplin, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 100 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 100 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 700 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 100 |
| tors 5 Nov (prognos) | 100 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 900 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 100 |
| ons 11 Nov (prognos) | 200 |
| tors 12 Nov (prognos) | 200 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 1 100 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 200 |
| ons 18 Nov (prognos) | 200 |
| tors 19 Nov (prognos) | 200 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 1 300 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 200 |
Frågor om efterfrågan på Stephen Chaplin
Vilken är den mest sedda målningen av Stephen Chaplin?
- Canadian Corner, My Grandfather Machine Gunned by Low Level Intruder, 1940, med 200 besök eller 6% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 10.
Hur många besök får Stephen Chaplin på AllPaintingsStore.com?
- 4 400 under tolv månader (1 900 på konstnärens sida, 2 500 på målningarna).
Bläddras det mer på mobiler eller datorer när det gäller Stephen Chaplin?
- Besöken är uppdelade på datorer (84%) och mobiltelefoner (16%); datorer leder med 84%.
Finns det en stil av Stephen Chaplin som besökarna föredrar?
- Ja, Tydlig färgmättnad (Färgmättnad): 45% av besöken mot 16% av katalogen.