Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för T. C. Steele på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
T. C. Steele: köparns perspektiv
Köpare öppnar Girl at the Piano (also known as The Piano) oftare än något annat verk av T. C. Steele: 800 besök under tolv månader, vilket motsvarar 2% av det totala antalet. Sedan kommer In the Whitewater Valley near Metamora och Road to the Ravine. T. C. Steele fick 38 300 besök: 1 500 på artistsidan, 36 800 på målningar. Trenden avtog: 50% färre besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den bästa månaden var Jul 2026 med 34 800 besök. Besök per enhet: datorer (97%) och mobiltelefoner (3%). Trenden är tydlig: Mjuk luminans (Ljusstyrka) står för 30% av besöken, trots att den endast utgör 20% av katalogen.
T. C. Steele: de 10 målningar som köpare tittar på först
De 10 målningar av T. C. Steele som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Girl at the Piano (also known as The Piano), 1893
800 besök · 2,1%
-
2
In the Whitewater Valley near Metamora, 1894
500 besök · 1,3%
-
3
Road to the Ravine
400 besök · 1,0%
-
4
White-Faced Cows in Pasture
400 besök · 1,0%
-
5
Untitled (A Vase of Flowers)
400 besök · 1,0%
-
6
Flowers in Spring (Magnolias in Bloom
400 besök · 1,0%
-
7
Libbie Standing
400 besök · 1,0%
-
8
Ekträ
300 besök · 0,8%
-
9
Portrait of James Whitcomb Riley, 1891
300 besök · 0,8%
-
10
Still Life with Peonies, 1915
300 besök · 0,8%
Hur förändras antalet besök på T. C. Steeles sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 1 000 |
| Jul 2026 | 1 100 | 33 700 |
| Aug 2026 | 100 | 1 500 |
| Sep 2026 | 200 | 600 |
Hur förändras antalet besök på T. C. Steeles målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av T. C. Steele matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 14,0% | 15,2% |
| Mjuk skugga | 32,0% | 24,6% |
| Mjuk luminans | 20,0% | 30,2% |
| Ljusstyrka | 18,0% | 16,5% |
| Ljusstark | 16,0% | 13,4% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 10,0% | 11,4% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 36,4% |
| Måttlig mjukhet | 38,0% | 33,1% |
| Tydlig färgmättnad | 20,0% | 18,9% |
| Mättad färg | 2,0% | 0,3% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 37,8% | 46,6% |
| Neutrala toner | 33,3% | 27,6% |
| Mörka toner | 20,0% | 15,0% |
| Pastellfärger | 6,7% | 6,5% |
| Monokromt | 2,2% | 3,8% |
| Naturtema | 0,0% | 0,6% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 14,0% | 15,8% |
| Balanserad | 56,0% | 61,5% |
| Livfulla färger | 30,0% | 22,7% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 32,0% | 27,1% |
| Mild | 22,0% | 27,1% |
| Balanserad | 8,0% | 15,2% |
| Stark kontrast | 18,0% | 13,2% |
| Kontrastnivå | 20,0% | 17,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 2,0% | 8,3% |
| Mjukt blandad palett | 2,0% | 5,9% |
| Balanserad harmoni | 4,0% | 7,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 50,0% | 40,8% |
| Enhetlig palett | 42,0% | 38,0% |
Vilka av T. C. Steeles målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ekträ | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| `Glad Run` | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Portrait of James Whitcomb… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Girl at the Piano (also kno… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 400 |
| Portrait of a Man | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Munich Model | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Still Life | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of William J. Holl… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Pierce Children | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vase of Flowers | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
Hur ser enhetsfördelningen ut för T. C. Steele-publiken?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 37 100 | 96,9% |
| mobiltelefoner | 1 200 | 3,1% |
Vilka språk surfar köparna av T. C. Steele på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa siffrorna
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Japanska | 200 | 33,3% |
| Engelska | 100 | 16,7% |
| Finska | 100 | 16,7% |
| Italienska | 100 | 16,7% |
| Ryska | 100 | 16,7% |
Hur många besök per dag får T. C. Steele, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 200 |
| tis 29 Sep | 200 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 500 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 200 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 200 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 100 |
| tis 13 Okt | 100 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 400 |
| lör 17 Okt | 200 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 200 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 300 |
| fre 23 Okt (prognos) | 100 |
| lör 24 Okt (prognos) | 100 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 200 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 200 |
| fre 30 Okt (prognos) | 100 |
| lör 31 Okt (prognos) | 100 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 200 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 200 |
| fre 6 Nov (prognos) | 100 |
| lör 7 Nov (prognos) | 100 |
Om T. C. Steele på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av T. C. Steele har flest besök?
- Girl at the Piano (also known as The Piano): 800 besök, 2% av visningarna. 10 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är T. C. Steeles målgrupp?
- 38 300 besök under tolv månader, 1 500 på artistsidan och 36 800 på målningarna.
Vilka enheter använder besökarna till T. C. Steele?
- Fördelningen av besöken är datorer (97%) och mobiltelefoner (3%); datorer är vanligast med 97%.
Vilken stil på målningar av T. C. Steele lockar köpare?
- Mjuk luminans (Ljusstyrka) målningar: 30% av besöken, 20% av katalogen.