Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Thomas Danby på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Thomas Danby: köparns perspektiv
Köpare öppnar River Scene with Weir and Mill oftare än något annat verk av Thomas Danby: 200 besök under tolv månader, vilket motsvarar 17% av det totala antalet. Sedan kommer The Escape of Mary, Queen of Scots from Loch Leven Castle, 2 May 1568 och A Deserted Home. Thomas Danby fick 1 100 besök: 200 på artistsidan, 900 på målningar. Den bästa månaden var Jul 2026 med 1 100 besök. Trenden är tydlig: Mörka toner (Färgpalett) står för 22% av besöken, trots att den endast utgör 5% av katalogen.
Thomas Danby: de 10 målningar som köpare tittar på först
De 10 målningar av Thomas Danby som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
River Scene with Weir and Mill, 1823
200 besök · 16,7%
-
2
The Escape of Mary, Queen of Scots from Loch Leven Castle, 2 May 1568, 1864
200 besök · 16,7%
-
3
A Deserted Home, 1881
100 besök · 8,3%
-
4
A New Bride for the Sea, 1865
100 besök · 8,3%
-
5
Mountain Scene
100 besök · 8,3%
-
6
Lake Scene with a Fishing Boat
100 besök · 8,3%
-
7
Llyn Cynwch, Dolgellau, 1853
100 besök · 8,3%
-
8
The Lake of Lucerne, 1856
100 besök · 8,3%
-
9
Moel Siabod, Welsh Landscape
100 besök · 8,3%
-
10
Lake and Mountain Scene with a Boy Fishing
100 besök · 8,3%
Hur förändras antalet besök på Thomas Danbys sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 900 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
| Okt 2026 | 0 | 0 |
Hur förändras antalet besök på Thomas Danbys målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av Thomas Danby matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 8,0% | 25,0% |
| Mjuk skugga | 4,0% | 8,3% |
| Mjuk luminans | 24,0% | 25,0% |
| Ljusstyrka | 64,0% | 41,7% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 20,0% | 16,7% |
| Dämpad färgsättning | 48,0% | 41,7% |
| Måttlig mjukhet | 20,0% | 25,0% |
| Tydlig färgmättnad | 12,0% | 16,7% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 71,4% | 55,6% |
| Jordnära | 19,1% | 22,2% |
| Mörka toner | 4,8% | 22,2% |
| Naturtema | 4,8% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 12,0% | 25,0% |
| Balanserad | 72,0% | 58,3% |
| Livfulla färger | 16,0% | 16,7% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 4,0% | 8,3% |
| Mild | 4,0% | 16,7% |
| Balanserad | 0,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 4,0% | 8,3% |
| Kontrastnivå | 88,0% | 66,7% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 8,3% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 8,3% |
| Balanserad harmoni | 20,0% | 16,7% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 36,0% | 25,0% |
| Enhetlig palett | 28,0% | 41,7% |
Vilka av Thomas Danbys målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Llyn Cynwch, Dolgellau | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| River Scene with Weir and M… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Llyn Cynwch, Dolgellau | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Lake of Lucerne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Water Scene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Lake of Lucerne | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Escape of Mary, Queen o… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Escape of Mary, Queen o… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Evening | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka språk surfar köparna av Thomas Danby på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får Thomas Danby, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lör 7 Nov | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
| fre 27 Nov (prognos) | 0 |
| lör 28 Nov (prognos) | 0 |
Om Thomas Danby på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av Thomas Danby har flest besök?
- River Scene with Weir and Mill: 200 besök, 17% av visningarna. 10 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är Thomas Danbys målgrupp?
- 1 100 besök under tolv månader, 200 på artistsidan och 900 på målningarna.
Vilken stil på målningar av Thomas Danby lockar köpare?
- Mörka toner (Färgpalett) målningar: 22% av besöken, 5% av katalogen.