Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Thomas Thomson på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Thomas Thomson: köparns perspektiv
Köpare öppnar Trees And Stump Above A Shore oftare än något annat verk av Thomas Thomson: 500 besök under tolv månader, vilket motsvarar 15% av det totala antalet. Sedan kommer Parry Sound Harbour och Tangled Trees. Thomas Thomson fick 3 100 besök: 800 på artistsidan, 2 300 på målningar. Trenden är positiv: 50% fler besök i Sep 2026 än i Aug 2026. Den bästa månaden var Jul 2026 med 2 400 besök. Besök per enhet: datorer (90%) och mobiltelefoner (10%). Trenden är tydlig: Mjuk skugga (Ljusstyrka) står för 59% av besöken, trots att den endast utgör 26% av katalogen.
Thomas Thomson: de 10 målningar som köpare tittar på först
De 10 målningar av Thomas Thomson som har flest besök på AllPaintingsStore.com under tolv månader, med de mest besökta först.
-
1
Trees And Stump Above A Shore
500 besök · 14,7%
-
2
Parry Sound Harbour
300 besök · 8,8%
-
3
Tangled Trees
200 besök · 5,9%
-
4
Fall Woods, Algonquin Park
200 besök · 5,9%
-
5
Autumn Hillside
200 besök · 5,9%
-
6
The Opening Of The Rivers
200 besök · 5,9%
-
7
The Enchanted Stream, Midnight
200 besök · 5,9%
-
8
Trees, Red Hill, And Sunset Sky
100 besök · 2,9%
-
9
Lumber Camp, Night
100 besök · 2,9%
-
10
Brown Bushes, Late Autumn
100 besök · 2,9%
Hur förändras antalet besök på Thomas Thomsons sida per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 200 |
| Jul 2026 | 500 | 1 900 |
| Aug 2026 | 200 | 0 |
| Sep 2026 | 100 | 200 |
Hur förändras antalet besök på Thomas Thomsons målningar per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka målningar av Thomas Thomson matchar vad köpare väljer?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa siffrorna
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 16,0% | 5,9% |
| Mjuk skugga | 26,0% | 58,8% |
| Mjuk luminans | 42,0% | 32,4% |
| Ljusstyrka | 12,0% | 2,9% |
| Ljusstark | 4,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 28,0% | 20,6% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 26,5% |
| Måttlig mjukhet | 30,0% | 38,2% |
| Tydlig färgmättnad | 12,0% | 14,7% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 45,7% | 60,9% |
| Neutrala toner | 34,3% | 13,0% |
| Mörka toner | 17,1% | 26,1% |
| Monokromt | 2,9% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 34,0% | 23,5% |
| Balanserad | 44,0% | 61,8% |
| Livfulla färger | 22,0% | 14,7% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 24,0% | 17,6% |
| Mild | 24,0% | 52,9% |
| Balanserad | 12,0% | 8,8% |
| Stark kontrast | 10,0% | 11,8% |
| Kontrastnivå | 30,0% | 8,8% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 30,0% | 11,8% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 8,8% |
| Balanserad harmoni | 4,0% | 20,6% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 40,0% | 47,1% |
| Enhetlig palett | 18,0% | 11,8% |
Vilka av Thomas Thomsons målningar väcker mest intresse, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa siffrorna
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Autumn's Garland | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Campfire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Northern River | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lumber Camp, Night | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Trees And Stump Above A Sho… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Winter In The Woods | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hot Summer Moonlight | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Moose At Night | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Forest Undergrowth Iii | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Sunset | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser enhetsfördelningen ut för Thomas Thomson-publiken?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa siffrorna
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 2 800 | 90,3% |
| mobiltelefoner | 300 | 9,7% |
Vilka språk surfar köparna av Thomas Thomson på?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många besök per dag får Thomas Thomson, och vad är nästa steg?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa siffrorna
| Dag | Besök |
|---|---|
| ons 23 Sep | 500 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 100 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 100 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 200 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 100 |
| lör 10 Okt | 100 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 200 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 100 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 100 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
Om Thomas Thomson på AllPaintingsStore.com
Vilken målning av Thomas Thomson har flest besök?
- Trees And Stump Above A Shore: 500 besök, 15% av visningarna. 10 målningar är rankade ovanför.
Hur stor är Thomas Thomsons målgrupp?
- 3 100 besök under tolv månader, 800 på artistsidan och 2 300 på målningarna.
Vilka enheter använder besökarna till Thomas Thomson?
- Fördelningen av besöken är datorer (90%) och mobiltelefoner (10%); datorer är vanligast med 90%.
Vilken stil på målningar av Thomas Thomson lockar köpare?
- Mjuk skugga (Ljusstyrka) målningar: 59% av besöken, 26% av katalogen.