Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Victor Pasmore på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
Victor Pasmore: de siffror som räknas
Pink Roses är Victor Pasmore mest visade målning: 400 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 17% av konstnärens totala visningar. Det följs av Green Abstract och Still Life with Flowers. Totalt 2 000 besök: 300 till konstnärens sida och 1 700 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 1 800 besök. Balanserad (Färgintensitet) är den föredragna stilen: 62% av besöken, 34% av katalogen.
Topp 10 målningar av Victor Pasmore baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av Victor Pasmore som folk öppnar mest.
Vad är den månatliga trafiken för sidan Victor Pasmore?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
0
Jul 2026
200
1 600
Aug 2026
0
100
Sep 2026
100
0
Hur stor är den månatliga trafiken för Victor Pasmores målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer köpare bland Victor Pasmores målningar?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Lugn
50,0%
75,0%
Dramatisk
33,3%
25,0%
Klassisk
16,7%
0,0%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Reflekterande
50,0%
50,0%
Livfull
16,7%
25,0%
Fridfull
16,7%
25,0%
Dyster och högtidlig
16,7%
0,0%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
14,0%
0,0%
Mjuk skugga
20,0%
37,5%
Mjuk luminans
32,0%
33,3%
Ljusstyrka
28,0%
20,8%
Ljusstark
6,0%
8,3%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
32,0%
20,8%
Dämpad färgsättning
24,0%
50,0%
Måttlig mjukhet
24,0%
8,3%
Tydlig färgmättnad
20,0%
20,8%
Mättad färg
0,0%
0,0%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Jordnära
38,1%
42,9%
Neutrala toner
40,5%
33,3%
Mörka toner
19,1%
23,8%
Pastellfärger
2,4%
0,0%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
32,0%
16,7%
Balanserad
34,0%
62,5%
Livfulla färger
34,0%
20,8%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
32,0%
37,5%
Mild
30,0%
20,8%
Balanserad
12,0%
12,5%
Stark kontrast
8,0%
4,2%
Kontrastnivå
18,0%
25,0%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
16,0%
8,3%
Mjukt blandad palett
4,0%
4,2%
Balanserad harmoni
14,0%
8,3%
Stark färgmässig enhetlighet
40,0%
50,0%
Enhetlig palett
26,0%
29,2%
Hur presterar Victor Pasmores mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
Konstverk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Suburban Gardens
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Yellow Abstract
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Relief. Construction in Bla…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Woman in a red Hat
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Abstract in White, Black, B…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Motif in Indian Red and Mus…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
The Life Class
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Carnations in Vase
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Green Abstract
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
Girl with a Mirror
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Hur ser den språkliga fördelningen ut för Victor Pasmores publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa tabellen
Språk
Besök
Dela
Engelska
100
100,0%
Hur många dagliga besök har Victor Pasmore, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
Dag
Besök
ons 23 Sep
0
tors 24 Sep
0
fre 25 Sep
0
lör 26 Sep
0
sön 27 Sep
0
mån 28 Sep
100
tis 29 Sep
0
ons 30 Sep
0
tors 1 Okt
0
fre 2 Okt
0
lör 3 Okt
0
sön 4 Okt
0
mån 5 Okt
0
tis 6 Okt
0
ons 7 Okt
0
tors 8 Okt
0
fre 9 Okt
0
lör 10 Okt
0
sön 11 Okt
0
mån 12 Okt
0
tis 13 Okt
0
ons 14 Okt (prognos)
0
tors 15 Okt (prognos)
0
fre 16 Okt (prognos)
0
lör 17 Okt (prognos)
0
sön 18 Okt (prognos)
0
mån 19 Okt (prognos)
0
tis 20 Okt (prognos)
0
ons 21 Okt (prognos)
0
tors 22 Okt (prognos)
0
fre 23 Okt (prognos)
0
lör 24 Okt (prognos)
0
sön 25 Okt (prognos)
0
mån 26 Okt (prognos)
0
tis 27 Okt (prognos)
0
ons 28 Okt (prognos)
0
tors 29 Okt (prognos)
0
fre 30 Okt (prognos)
0
lör 31 Okt (prognos)
0
sön 1 Nov (prognos)
0
mån 2 Nov (prognos)
0
tis 3 Nov (prognos)
0
Frågor om efterfrågan på Victor Pasmore
Vilken är den mest sedda målningen av Victor Pasmore?
Pink Roses, med 400 besök eller 17% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 10.
Hur många besök får Victor Pasmore på AllPaintingsStore.com?
2 000 under tolv månader (300 på konstnärens sida, 1 700 på målningarna).
Finns det en stil av Victor Pasmore som besökarna föredrar?
Ja, Balanserad (Färgintensitet): 62% av besöken mot 34% av katalogen.