Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för William Piper på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
William Piper: de siffror som räknas
West Burnside Street and Gasworks är William Piper mest visade målning: 300 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 23% av konstnärens totala visningar. Det följs av Murdoch's Factory and Garrell Burn, Kilsyth och Circus Comes to Town, The Haugh, Kilsyth. Totalt 1 400 besök: 300 till konstnärens sida och 1 100 till målningarna. Bästa månad: Jul 2026 med 1 200 besök. Jordnära (Färgpalett) är den föredragna stilen: 78% av besöken, 50% av katalogen.
Topp 8 målningar av William Piper baserat på visningar
Rankad efter besök på AllPaintingsStore.com under de senaste tolv månaderna, inte efter katalogbetyg. Rank 1 är den målning av William Piper som folk öppnar mest.
-
1
West Burnside Street and Gasworks, 1950
300 besök · 23,1%
-
2
Murdoch's Factory and Garrell Burn, Kilsyth, 1950
200 besök · 15,4%
-
3
Circus Comes to Town, The Haugh, Kilsyth, 1950
200 besök · 15,4%
-
4
Territorial Hall, Shuttle Street, Townhead, Kilsyth, 1950
200 besök · 15,4%
-
5
Granny's Mutch, Passed on a Pleasant Walk through Colzium Estate, Kilsyth, 1950
100 besök · 7,7%
-
6
Kilsyth Main Street, 1960s
100 besök · 7,7%
-
7
Wheelwright and Smith Shops, Southwater, 1910
100 besök · 7,7%
-
8
Co op Funeral Home and Petrol Station at the Foot of the Town, Kilsyth, 1950
100 besök · 7,7%
Vad är den månatliga trafiken för sidan William Piper?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa tabellen
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 200 | 1 000 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
| Okt 2026 | 100 | 0 |
Hur stor är den månatliga trafiken för William Pipers målningar?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer köpare bland William Pipers målningar?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa tabellen
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 9,1% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 18,2% | 30,8% |
| Mjuk luminans | 54,5% | 61,5% |
| Ljusstyrka | 18,2% | 7,7% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 9,1% | 7,7% |
| Dämpad färgsättning | 18,2% | 38,5% |
| Måttlig mjukhet | 45,5% | 30,8% |
| Tydlig färgmättnad | 27,3% | 23,1% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 50,0% | 77,8% |
| Mörka toner | 25,0% | 11,1% |
| Neutrala toner | 25,0% | 11,1% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 9,1% | 7,7% |
| Balanserad | 63,6% | 69,2% |
| Livfulla färger | 27,3% | 23,1% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 18,2% | 15,4% |
| Balanserad | 18,2% | 15,4% |
| Stark kontrast | 36,4% | 38,5% |
| Kontrastnivå | 27,3% | 30,8% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 27,3% | 23,1% |
| Mjukt blandad palett | 27,3% | 30,8% |
| Balanserad harmoni | 0,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 45,5% | 46,2% |
| Enhetlig palett | 0,0% | 0,0% |
Hur presterar William Pipers mest populära målningar månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa tabellen
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| West Burnside Street and Ga… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 100 | 0 |
| Wheelwright and Smith Shops… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Co op Funeral Home and Petr… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Circus and Shows on the Hau… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Territorial Hall, Shuttle S… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Laird's Loup, Kilsyth (A Sh… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Miners' Welfare Park and Fo… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Circus Comes to Town, The H… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Murdoch's Factory and Garre… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 | 0 |
| Granny's Mutch, Passed on a… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser den språkliga fördelningen ut för William Pipers publik?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa tabellen
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 100 | 100,0% |
Hur många dagliga besök har William Piper, och vad är prognosen?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa tabellen
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 100 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
| fre 27 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om efterfrågan på William Piper
Vilken är den mest sedda målningen av William Piper?
- West Burnside Street and Gasworks, med 300 besök eller 23% av visningarna. Den fullständiga listan sträcker sig till plats 8.
Hur många besök får William Piper på AllPaintingsStore.com?
- 1 400 under tolv månader (300 på konstnärens sida, 1 100 på målningarna).
Finns det en stil av William Piper som besökarna föredrar?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 78% av besöken mot 50% av katalogen.