Rahat takaisin -takuu · 100 päivää Ilmainen toimitus ympäri maailman
646 784teokset 53 423taiteilijat 5 406museot 32kielet
Luettelomerkintä

Shakespeare Reading

1873. Oil On Canvas, 165.0 x 99.0cm. Smithsonianin Amerikan taidemuseo.

Kuva 1. William Page, Shakespeare Reading, 1873. Näytetään valitsemanasi jäljennöksenä: , .

§ 1Luettelotiedot

Mitat
165.0 x 99.0cm

§ 2Abstrakti

Keräilykohteen kuvaus

This 1873 portrait by William Page captures Shakespeare in quiet contemplation. Shop this timeless oil on canvas reproduction today.

Taiteilijan elämäkerta

Amerikkalainen muotokuvamaalari, joka tunnetaan upeista Titian-kopioistaan. Löydä William Page -taiteen ajattomuus jo tänään.

§ 3Kommentointi

A Moment of Quiet Contemplation

A man sits in a moment of profound stillness, his attention anchored to a small book held within his hands. The composition is a vertical three-quarter length portrait, positioning the subject slightly off-center to create an intimate, scholarly atmosphere. Deep browns, burgundies, and dark greens dominate the palette, grounding the figure in a somber, academic environment. Light enters from the upper left, casting soft shadows across the face and catching the crisp white of a collar, which provides a sharp point of contrast against the heavy, dark fabrics of his doublet. The setting is defined by layered textures and indistinct shadows. A heavy green drapery and a red cloth-covered surface provide a sense of depth behind the figure, ensuring the focus remains on the intellectual pursuit symbolized by the act of reading.

Technical Execution and Composition

The oil on canvas reveals a classical, realistic style characterized by visible brushwork and a focus on the tactile quality of materials. The artist employs a painterly approach to define the folds of the clothing and the weight of the textiles.
  • Medium: oil on canvas
  • Date: 1873-1874
  • Subject: Portrait male, knee length
  • Classification: Recreation — leisure — reading; Occupation — writer — playwright
The perspective is set at eye-level, establishing a direct connection between the viewer and the subject. This arrangement emphasizes the quietude of the scene, transforming a formal portrait into a study of concentration.

Historical Context and Style

Created in 1873-1874, this work reflects a 19th-century academic approach to portraiture. The style is reminiscent of the great masters, particularly the influence of Titian, which the artist sought to master during his time in Italy. The painting captures a sense of scholarly gravity, utilizing a formal structure to depict a figure engaged in private thought. The work remains part of the Smithsonian American Art Museum collection.

Kysymykset ja vastaukset

Mikä painokoko on suositeltava teokselle William Page:n "Shakespeare Reading"?

William Page:n "Shakespeare Reading"-teokselle suositellaan Large kokoista jäljennöstä. Kokoa voidaan muuttaa säilyttäen alkuperäiset kuvasuhteet.

Kuka on luonut teoksen "Shakespeare Reading" ja milloin?

William Page on luonut teoksen "Shakespeare Reading" vuonna 1873.

Voinko tilata öljyvärimaalauksen teoksesta "Shakespeare Reading"?

"Shakespeare Reading" on saatavilla muodossa käsinmaalattu öljyvärireproduktio pellavakankaalle. Voit tehdä tilauksen Käsinmaalattu jäljennös -sivulla, jossa voit valita haluamasi koon.

§ 4Taiteilija

William Page

William Page

1811 - 1885, Yhdysvallat

Pikaaakkaukset taiteilijasta William Page

  • Artists Who Influenced This Artist: ['Titian']
  • Date Of Birth: 1811
  • Date Of Death: 1885
  • Full Name: William Page
  • Nationality: Amerikkalainen
  • Notable Artworks:
    • View of Athens
    • Venus
    • Moses and Aaron on Mount Horeb
    • Infant Bacchus
    • Flight into Egypt
    • The Young Merchants
    • The Last Interview
    • Ruth and Naomi
    • Cupid
  • Place Of Birth: Albany, Yhdysvallat

Taiteilijan elämäkerta

William Pagein elämä ja taiteellinen matka

Yhdysvaltojen Albanyssa syntynyt William Page oli monipuolinen amerikkalainen taidemaalari ja muotokuvataiteilija. Hänen varhainen koulutuksensa alkoi Frederick de Peysterin toimistossa, ja sitä seurasi opiskelu James Herringin ateljeessa. Myöhemmin hänestä tuli Samuel F. Morsen oppilas, ja hän hakeutui National Academy of Design -instituuttiin, jossa hänen klassiset piirustuksensa antiikkiluokassa toivat hänelle hopeamitalin. Lyhyen teologisen opiskelujakson jälkeen Andover Theological Seminarissa ja Amherst Collegessa Page palasi lopullisesti takaisin taiteen maailmaan.

Pagein ura vei häntä New Yorkin ja Bostonin välillä, kunnes hän lopulta asettui asumaan Firenzeen ja Roomaan yksitoista vuodeksi. Italialaisaikanaan hän maalasi merkittävien henkilöiden, kuten Robert ja Elizabeth Browningin, muotokuvia. Häntä inspiroivat syvästi suuret mestarit, erityisesti Titian, jonka maalaustekniikkaa hän pyrki paljastamaan. Hänen Titianin teoksista tekemänsä kopiot olivat niin hämmästyttäviä, että florentilaiset viranomaiset takavarikoi kerran yhden niistä uskoen sen olevan alkuperäisteos.

Merkittävät teokset ja perintö

Uransa aikana Page käsitteli valtavaa määrää eri aiheita, aina uskonnollisista kohtauksista, kuten "Moses and Aaron on Mount Horeb" ja "The Holy Family", aina arvovaltaisten henkilöiden muotokuviin asti. Hänen muotokuvauksensa sisälsi muun muassa seuraavien henkilöiden kasvot:

Maalaamisen lisäksi Page oli mies, jolla oli monipuolisia kiinnostuksen kohteita; hän kirjoitti teoksen A New Geometrical Method of Measuring the Human Figure ja hänellä oli patenteja useista aseiden ja veneiden parannuksista. Hän kuoli Staten Islandilla.

§ 5Vertailukohdat

§ 6Kysymykset

Pikaista tietoa

  • Medium: oil on canvas
  • Dimensions: 165.3 x 99.2 cm
  • Artistic style: 19th-century academic portrait
  • Notable elements or techniques: Visible oil paint texture, soft lines
  • Location: Smithsonian American Art Museum, Washington, D.C.

Taidevisat

Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

Kysymys 1:
What is the medium used for this artwork?
Kysymys 2:
In what year was this painting created?
Kysymys 3:
Where is this artwork currently located?
Kysymys 4:
What is the subject's occupation as identified in the classification?
Kysymys 5:
What is the approximate size of the painting in centimeters?

§ 7Viittaa tämä merkintä

AllPaintingsStore.com, “William Page, Shakespeare Reading (1873)”, https://allpaintingsstore.com/fi/art/shakespeare-reading-by-william-page/ (haettu 23 lokakuu 2026).

§ 8Reproduktio

Käsinmaalattu öljyvärinen jäljennös

Käsinmaalattu öljyväri kankaalle haluamassasi koossa ja kehyksissä, taiteilijoidemme valmistamana tilauksesta. ( Vaihda tulosteeseen Siirry digitaaliseen kuvaan)

Se on määritelty tilauslomakkeessa reunamerkinnässä; kyseisen lomakkeen nykyinen sisältö kuuluu seuraavasti.

Shakespeare Reading

Reproduktiotekniikka

Replikaatin koko

-

Kokenut huipputaiteilija

Lisää yksityiskohtia, hienostuneisuutta ja enemmän aikaa tuotantoon

-

Reproduktion kehystysvaihtoehdot

-

-

Teoksille tai reproduktioille, joiden mikä tahansa sivu on suurempi kuin 105 cm (noin 41 tuumaa), kehys toimitetaan osina purettuna sarjana. Tämä menetelmä varmistaa turvallisen toimituksen ja ehkäisee vaurioita kuljetuksen aikana.

Vaatii ammattimaista kokoamista – kyseessä ei ole tee-se-itse-tuote.
Sarja on koottava ja kangas kiristettävä kokeneen kehystysammattilaisen toimesta käyttäen puuliimaa (ei sisälly pakkaukseen), kangaspinnetteitä ja puristimia, jotta kehyksen kulmat pysyvät suorina liiman kuivuessa. Virheellinen kokoaminen tai epätasainen kankaan kiristys voi vaurioittaa teosta pysyvästi, eikä tällaiset vauriot ala takuun piiriin.

  • Kaikki massiivipuupalat sisältyvät, tarkasti mittojen mukaan leikattuina.

  • Kootaan mukana tulevilla ruuveilla sekä kulmaliitoksia varten tarvittavalla puuliimalla, jota ei toimiteta, joten se on hankittava kehystäjältä.

  • Vaatii ammattilaisvälineitä, jotka eivät sisälly pakkaukseen: kankaan venytyspihdit (kiristin) ja puristimet, joilla pidetään kehyksen puut suorassa liiman kuivuessa.

Tärkeää:
Kulmaliitoksissa tarvitaan puuliimaa, kehyksien osat on pidettävä puristimilla, kunnes liima on täysin kuivunut, ja koottuun kehykseen jännitettävän kankaan kiristämiseen tarvitaan kangaspenssipihti. Mikään näistä ei sisälly pakkaukseen. Suosittelemme varmistamaan kokeneen kehystäjän saatavuuden ennen tämän kokoisen kehyksen tilaamista.

Nimilaatta

-

-

Suojalakkaus

Kiiltävä lakka (syventää värejä, suojaa valolta ja kosteudelta)

-

Mukauta taideteokseni

Esimerkkejä muokattavista asioista: Vaihda kasvot asiakkaan omaan valokuvaan; Lisää lemmikki (esim. vaihda kissa koiraan); Lisää taustalle piilotettu viesti; Muuta taustan maisemaa tai elementtejä.

-

Pikatoimitus

Maailmanlaajuinen toimitus () 3–4 viikossa tavallisen 5 viikon sijaan. (20 marraskuu). Laadusta ei tingitä.

-

Pikatoimitus

Maailmanlaajuinen toimitus () 5 viikon kuluessa. (27 marraskuu).

Sisältyy hintaan

Kokonaishinta

€ 230

Sisältyy jokaiseen tilaukseen

  • Ilmainen pikatoimitus ympäri maailman
  • Korkealaatuinen pellavakangas
  • Kattava kuljetusvakuutus
  • Tulliveron palautustakuu
  • Takuu täydellisestä värien vastaavuudesta
  • 100 päivän palautusoikeus (vain valmistusvirheet)
  • 100% rahat takaisin -takuu
  • Määräalennus tarjolla
Tilauslomake