Pengene tilbake-garanti · 100 dager Gratis levering over hele verden
637378kunstverk 50751kunstnere 4658museer 32språk
Katalogoppføring

Le Rouget

Oil.

Fig. 1. James Ensor, Le Rouget. Vist som den reproduksjonen du har spesifisert: , .

§ 1Katalogdata

§ 2Abstrakt

Beskrivelse av objektet

A haunting black and white scene of a woman reclining amidst scattered fish by James Ensor captures a surreal and timeless mood that invites you to explore the depths of this captivating masterpiece.

Om kunstneren

En pioner innen ekspresjonisme kjent for Kristi inntog i Brussel. Utforsk hans hjemsøkende verden av masker og skygger i dag.

§ 3Kommentarer

Artwork Description

Le Rouget is a black and white painting that presents a surreal scene featuring a woman lying on her back in a chair. Scattered throughout the composition are various fish, some positioned close to the woman while others are located further away in the scene.

Compositional Elements

The artwork includes two bowls placed near the reclining woman, with one bowl situated closer to the left side and another towards the right side of the painting. The piece utilizes a black and white color scheme to create an intricate visual experience.

Spørsmål og svar

Kan jeg se "Le Rouget" som en lysbildefremvisning i fullskjerm?

"Le Rouget" av James Ensor kan vises som en lysbildefremvisning på verkets Bildekarusell-side.

Hvilken kunstretning tilhører "Le Rouget" av James Ensor?

Kunstretningen knyttet til "Le Rouget" av James Ensor er Expressionism. Denne klassifiseringen plasserer verket sammen med relaterte kunstnere og kunstverk.

Hvilken stemning ville "Le Rouget" tilføre et rom?

Med sin Dramatic stemning anbefales "Le Rouget" for et Living Room.

§ 4Kunstneren

James Ensor

James Ensor

1860 - 1949, Belgia

Kort om James Ensor

  • Artistic Movement Or Style:
    • Symbolisme
    • Ekspresjonisme
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist:
    • Ekspresjonisme
    • Surrealisme
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Pieter Bruegel den eldre
    • Francisco Goya
    • James Abbott McNeill Whistler
  • Date Of Birth: 1860
  • Date Of Death: 1949
  • Full Name: James Sidney Edouard Ensor
  • Nationality: Belgisk
  • Notable Artworks:
    • Kristi inntog i Brussel
    • Sorgenes mann
    • Østerseteren
    • St. Antonius' fristelser
    • Skjeletter som kjemper om en galgenmark
  • Place Of Birth: Ostend, Belgia

Om kunstneren

Tidlig liv, familie og kunstnerisk utdanning

James Ensor ble født den 13. april 1860 i Ostend, Belgia. Hans identitet ble formet i et unikt kulturelt skjæringspunkt: hans far, James Frederic Ensor, var født i Brussel av engelske foreldre, mens hans mor, Maria Catherina Haegheman, var belgisk. Denne doble kulturarven la grunnlaget for et perspektiv som ofte befant seg utenfor de trange rammene av lokale tradisjoner. I oppveksten levde kunstneren innenfor veggene til en souvenirbutikk drevet av foreldrene i Ostend. Dette miljøet var ikke bare et sted å bo, men et reservoar av det fremmede og det ornamentale. Butikken var fylt med skjell, karnevalmasker og besynderlige gjenstander som utgjorde et visuelt vokabular for hans senere virke.

Hans formelle kunstutdanning var en prosess preget av prøving og feiling. Før han trådte inn i akademiets strukturerte miljø, begynte han sin kunstneriske opplæring under to lokale malere. Denne tidlige instruksjonen ga det tekniske fundamentet som han senere skulle manipulere og forvrenge. Fra 1877 til 1880 studerte han ved Académie Royale des Beaux-Arts i Brussel. Selv innenfor disse akademiske murene forble hans interesser adskilt fra institusjonens rigide forventninger. Han var ikke en tilhenger av status quo; han var en elev av de objektene som omga ham i Ostend.

Utviklingen av hans kunstneriske stil

Ensors tidlige produksjon manglet den psykologiske friksjonen som definerer hans modne verk. I bilde som Russisk Musikk (1881) og The Drunkards (1883), arbeidet han innenfor en dyster, realistisk ramme. Disse komposisjonene hvilte på dempede toner og tradisjonelle skildringer av hverdagslivet. De viser en kunstner som fremdeles var bundet til realismens tyngdekraft, før hans visuelle språk gjennomgikk et radikalt skifte. Han forlot til slutt denne tilbakeholdenheten og valgte i stedet en palett som ble betydelig lysere etter hvert som motivene hans ble stadig mer bisarre.

Skiftet mot det groteske ble drevet frem av en spesifikk fascinasjon for masken. Han ble tiltrukket av de plastiske formene og de intense fargene i karnevalmaskene som fantes i familiens souvenirbutikk. Disse objektene var ikke bare rekvisitter; de ble sentrale for hans estetikk. Han integrerte dem i sine stilleben for å tilføre en teatralsk kvalitet, og brukte dem til å forstyrre scenens hjemlige idyll. Denne bevegelsen mot det irrasjonelle gjorde det mulig for ham å bevege seg forbi enkel representasjon og inn i et rom preget av psykologisk spenning.

Hovedverker og sentrale temaer

Ensors dype fascinasjon for masken og det groteske skaper en direkte forbindelse til den moderne tidsalderens psykologiske spenninger. I The Scandalized Masks (1883) etablerte han en tidlig interesse for forkledningens kraft, der han brukte karnevalets motiver for å avkle sosiale fasader. Denne besettelsen av det teatralske og det urovekkende var ikke bare et stilistisk valg, men en metode for å utforske selve identiteten. Hans verk fra 1882, The Oyster Eater, demonstrerer en annen side av hans evne til å mestre lys og farge, ved å skildre søsteren Mitche i en scene som utfordret de konservative sanselighetene ved Salongen i Antwerpen. At maleriet ble avvist av det etablerte kunstmiljøet, understreker friksjonen mellom hans visjon og datidens rigide normer.

Kunstnerens bevegelser mot mer aggressive og ekspressive former er mest fremtredende i hans monumentale komposisjoner. Christ's Entry Into Brussels (1888-1889) fungerer som en forløper for det tjuende århundres ekspresjonisme, ved å benytte en kaotisk og fargerik prosesjon av groteske skikkelser for å parodiere det moderne samfunnet. Denne følelsen av eksistensiell kamp forsterkes i The Man of Sorrows (1891), et oljemaleri som forener Kristi lidelser med det rystende bildespråket fra en japansk Noh-teatermaske. Slike verk avslører en mann som bruker religiøse og allegoriske temaer for å uttrykke en dyp frustrasjon over menneskelig atferd og samfunnets likegyldighet.

Dødelighet og eksistensens absurditet forblir sentrale elementer i hans kunstnerskap. Skeletons Fighting over a Hanged Man (1891) bruker skjelettfigurer for å konfrontere betrakteren med realitetene knyttet til forfall og død. Disse tilbakevendende temaene om synd, fristelse og det flyktige ved det ytre utseendet, sikrer at hans verker forblir et kraftfullt emne for studier. Hans evne til å syntetisere disse mørke og ofte ubehagelige sannhetene til et sammenhengende visuelt språk, er nettopp det som definerer hans bidrag til overgangen mot modernismen.

Hvor man kan se hans verk i dag

James Ensor sin tilstedeværelse i store internasjonale samlinger bekrefter hans varige innflytelse på modernismens utvikling. I Antwerpen huser det kongelige kunstmuseet to betydelige verk: The Man of Sorrows og The Oyster Eater. Disse verkene demonstrerer det tekniske spennet til en kunstner som kunne bevege seg fra religiøs spenning til hverdagslige scener. Hans innflytelse strekker seg over Atlanterhavet, der Museum of Modern Art i New York City bevarer Tribulations of Saint Anthony. Dette verket står fremdeles som et fremragende eksempel på hans skifte mot det bisarre og det psykologiske.

Omfanget av hans bildespråk er globalt. Getty Center i Los Angeles huser Entry of Christ into Brussels, en massiv komposisjon som fanger hans mest aggressive samfunnskritikk. Samtidig forvalter Kimbell Art Museum i Fort Worth Skeletons Warming Themselves. Disse spredte lokasjonene sikrer at hans visuelle språk, definert av hans nektelse av å følge akademiske normer, forblir tilgjengelig for et mangfoldig publikum av lærde og betraktere.

  • The Man of Sorrows
  • The Oyster Eater
  • Tribulations of Saint Anthony
  • Entry of Christ into Brussels
  • Skeletons Warming Themselves

§ 5Relaterte verk

§ 6Spørsmål

Kort om verket

  • Subject or theme: Woman, fish, and still life elements
  • Description: Woman lying with fish and bowls
  • Artistic style: Intricate, timeless

Kunnequiz om kunst

Det er kun ett riktig svar på hvert spørsmål.

Spørsmål 1:
What color scheme is used in the painting Le Rouget?
Spørsmål 2:
What is the subject of the painting besides the woman?
Spørsmål 3:
Where is the woman located in the artwork?
Spørsmål 4:
What objects are placed near the woman in the scene?
Spørsmål 5:
Who is the artist of Le Rouget?

§ 7Sitér dette oppslaget

AllPaintingsStore.com, “James Ensor, Le Rouget”, https://allpaintingsstore.com/no/art/james-ensor-le-rouget-8BWRS8-en/ (hentet 19 October 2026).

§ 8Reproduksjonen

Håndlaget oljereproduksjon

Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykk Bytt til digitalt bilde)

Det er spesifisert i margen på ordreskjemaet; den nåværende statusen for dette skjemaet lyder som følger.

Le Rouget

Trykkmetode

Størrelse på reproduksjon

-

Utvalgte mesterkunstnere

Mer detaljrikdom, finesse og ekstra produksjonstid

-

Innramming av reproduksjon

-

-

For kunstverk eller reproduksjoner som er større enn 105 cm (ca. 41 tommer) på noen side, vil rammen bli sendt som et sett som må monteres. Denne metoden sikrer trygg levering og forhindrer skader under transport.

Krever profesjonell montering – dette er ikke et DIY-produkt.
Settet må monteres og lerretet strammes av en erfaren profesjonell rammelegger, ved bruk av trelim (følger ikke med), en lerretstang og klemmer for å holde rammelisten vinkelrett mens limet tørker. Feilaktig montering eller ujevn stramming av lerretet kan påføre kunstverket permanente skader og er ikke dekket av vår garanti.

  • Alle massive trelister er inkludert, presist tilpasset i størrelse.

  • Monteres med de medfølgende skruene, samt trelim til hjørnene, som ikke er inkludert og må anskaffes av din rammehandler.

  • Profesjonelt verktøy er nødvendig og er ikke inkludert: en lerretstang (strammer) og klemmer for å holde rammene vinkelrette mens limet tørker.

Viktig:
Hjørnene krever trelim, listene må holdes på plass med tvinger til limet er helt tørt, og stramming av lerretet på den ferdige rammen krever en lerretstang. Ingen av disse produktene er inkludert i settet. Vennligst sørg for tilgang til en erfaren profesjonell rammehandler før du bestiller denne størrelsen.

Navneskilt

-

-

Beskyttende ferniss

Blank lakk (forsterker farger, beskytter mot lys og fuktighet)

-

Tilpass mitt kunstverk

Eksempler på hva som kan endres: Erstatt ansikt med bilde av kunden; Legg til kjæledyr (f.eks. bytt ut katt med hund); Inkluder en skjult melding i bakgrunnen; Endre bakgrunnslandskap eller elementer.

-

Ekspresslevering

Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (16 November). Ingen kompromisser med kvaliteten.

-

Ekspresslevering

Verdensomspennende levering til innen 5 uker. (23 November).

Inkludert frakt

Totalpris for valgte alternativer

Nkr 2434

Inkludert med hver bestilling

  • Gratis ekspressfrakt over hele verden
  • Lerretsduk av lin av høy kvalitet
  • Full transportforsikring
  • Garanti for refusjon av toll og importavgifter
  • Garantert fargegjengivelse
  • 100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
  • 100% pengene tilbake-garanti
  • Rabatt ved flere kjøp
Bestillingsskjema