Komposition (komposition)
Akryl på lærred
Vægkunst
Geometric Abstraction
1954
2.0 x 5.0 cm
Centro Cultural Banco do Brasil Rio de Janeiro
Kunstværket vist på denne side er beskyttet af ophavsretsloven, hvilket betyder, at vi ikke lovligt kan skabe eller sælge en identisk reproduktion. Denne beskyttelse håndhæves i henhold til internationale aftaler som f.eks. den Bernerkonventionen og af nationale love, herunder de bestemmelser, der er fastlagt i Amerikansk ophavsretslov - Titel 17.
Som et respektfuldt og lovligt alternativ tilbyder vi skræddersyede, håndmalede kunstværker inspireret af originalen. Vores dygtige og professionelle kunstnere studerer omhyggeligt originalens stil, stemning og kunstneriske essens for at skabe et nyt, unikt værk, der fremkalder den samme følelse – samtidig med at det forbliver en original skabelse i egen ret.
Denne metode overholder fuldt ud ophavsretsreglerne, da den ikke indebærer kopiering eller duplikering af det beskyttede kunstværk. I stedet er der tale om en kreativ nytolkning – et nyt maleri, som er inspireret af det oprindelige, men ikke identisk med det.
Håndlavet oliereproduktion
Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printversion
Skift til digitalt billede)
P118B Dkr10
P118H Dkr10
P118W Dkr10
P438Z Dkr10
P508JH Dkr12
P508YH Dkr12
P805H Dkr10
P805Z Dkr10
P919BZ Dkr10
P919G Dkr10
P919XJ Dkr10
P959ZH Dkr10
P968JZ Dkr12
W106C Dkr8
W218G Dkr10
W218JH Dkr8
W218Y Dkr10
W307PJ Dkr10
W316G Dkr10
W316PJ Dkr8
W316Y Dkr10
W398PJ Dkr8
W4111J Dkr10
W500HY Dkr15
W500JH Dkr15
W692G Dkr12
W849H Dkr8
W940BG Dkr15
W953PJ Dkr8
Vælg mellem vores forudindstillede størrelser, der matcher kunstværkets originale proportioner.
Indtast den bredde og højde, du har brug for, så det passer til din ramme eller din væg. Da dette er håndmalet, kan kunstneren ved en anden form på størrelsen male lidt mere rundt om billedet eller skære lidt væk — det er op til dig. Vi sender dig et digitalt mockup til godkendelse, før maleriet påbegyndes. Billedet, der vises på denne side, viser ikke det endelige resultat — det er kun mockuppet, der gør.
Efter bestilling vil AllPaintingsStore.com team sende en e-mail til kunden for at indhente instruktioner og fremsende et udkast til gennemgang.
Levering i hele verden () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (24 oktober). Ingen kompromiser med kvaliteten.
Gratis ekspresforsendelse til hele verden
Lærred af linned i høj kvalitet
Komplet transportforsikring
Garanti for refusion af told og importafgifter
Garanti for autentisk farvegengivelse
100 dages returret ved fabrikationsfejl
100% fuld returret
Mængderabat ved flere køb
Komposition (komposition)
Reproduktionsmateriale
Reproduktionsstørrelse
-
Samlet pris
Dkr 1696
Composição (composition) - María Freire: A Geometric Echo of Modernity
María Freire’s “Composición” stands as a testament to the burgeoning geometric abstraction movement that swept across Latin America in the mid-1950s. Born in Montevideo, Uruguay, Freire was a pioneer in exploring non-figurative art forms—specifically concrete and non-geometric abstraction—a bold departure from prevailing artistic trends of her time.
The Visual Language of Form
Executed in 1954 on eucatex (a durable plywood), the artwork embodies a minimalist aesthetic characterized by striking black and red hues. The dominant visual element is an intricate arrangement of triangles—multiple shapes intersecting and overlapping—creating a dynamic interplay of lines and planes. These geometric forms aren’t merely decorative; they represent a deliberate rejection of traditional representation, aligning with the broader philosophical currents of existentialism and questioning established artistic conventions.
Historical Context: Río de la Plata's Artistic Renaissance
“Composición” emerged during a period of significant cultural ferment in Río de la Plata—Argentina, Uruguay, and Paraguay—where artists were grappling with the legacy of European avant-gardes while simultaneously forging their own distinctive identities. Influenced by thinkers like Henry David Thoreau and artists such as Winslow Homer, Freire’s work reflects a fascination with nature alongside an intellectual engagement with modernist ideas.
Symbolism Beyond Color
While the bold color palette—black and red—immediately grabs attention, its significance extends beyond mere visual impact. Black often symbolizes darkness, introspection, and contemplation, mirroring Freire’s artistic exploration of profound themes. Red embodies passion, energy, and vitality, representing a counterpoint to the stillness suggested by black, creating a harmonious balance within the composition.
Emotional Resonance: A Quiet Intensity
"Composición" possesses an understated elegance that speaks volumes about Freire’s artistic vision. It invites viewers to contemplate the interplay of form and color—to consider how simple geometric shapes can convey complex emotions and ideas. Like many works from this era, it captures a sense of timelessness—a quiet intensity that transcends stylistic trends and resonates with audiences today.
Spørgsmål & svar
Hvor intense er farverne i "Komposition (komposition)" af María Freire?
Farverne i "Komposition (komposition)" af María Freire har en Balanceret intensitet.
Hvor gammel var María Freire, da "Komposition (komposition)" blev skabt?
Da "Komposition (komposition)" blev skabt i 1954, var María Freire – født i 1917 – 37 år gammel.
Hvordan downloader jeg billedet af "Komposition (komposition)" af María Freire?
En download er tilgængelig for "Komposition (komposition)": kunstværkets Download side tilbyder et højtopløseligt digitalt billeddownload.

Glasmulighed er kun tilgængelig i størrelser under 110 cm
