Pengene tilbage-garanti · 100 dage Gratis levering i hele verden
646.784kunstværker 53.423kunstnere 5.406museer 32sprog
Katalogindgang

Dust in Normandy

1944. Olie på lærred, 27.0 x 34.0 cm. Government Art Collection.

Fig. 1. Stephen Bone, Dust in Normandy, 1944. Vises som den reproduktion, du har angivet: , .

§ 1Katalogdata

Dimensioner
27.0 x 34.0 cm

§ 2Abstrakt

Beskrivelse af samlerobjektet

Stephen Bone's 'Dust in Normandy': En betagende olie på lærredsdækning fra 1944 af kunstneren Stephen Bone, præsenteret af Government Art Collection. Oplev dansk landskabskunst og krigsbilleder!

Kunstnerbiografi

Stephen Bone (1904-1958): Britisk maler kendt for livlige landskaber og indflydelsesrige krigsbilleder fra 2. verdenskrig. Oplev hans unikke stil!

§ 3Kommentarer

Stephen Bone – Dust in Normandy

Dust in Normandy stands as a poignant testament to Stephen Bone’s artistic vision during World War II, capturing not merely the visual landscape but also the profound emotional resonance of that tumultuous era. Executed in 1944, this oil painting on canvas embodies Bone's signature style—characterized by luminous color palettes and an unwavering commitment to portraying the raw beauty of British countryside amidst challenging circumstances. The artwork’s centerpiece is a sprawling field dusted with autumnal hues, dominated by several horses grazing peacefully alongside figures engaged in agricultural labor.
  • Subject Matter: Bone meticulously documented the realities of wartime Britain through landscapes infused with symbolic significance. The horses represent resilience and pastoral tranquility—a deliberate contrast to the anxieties of conflict.
  • Style & Technique: Bone’s masterful brushstrokes convey a palpable sense of movement, mirroring the activity of the scene while simultaneously conveying an underlying stillness. He employed a vibrant color scheme—primarily yellows, browns, and greens—to illuminate the field and imbue it with warmth despite the bleakness of the period.
  • Historical Context: Painted during the height of WWII, Dust in Normandy reflects Bone’s role as an Admiralty artist tasked with portraying the British countryside to bolster morale. The inclusion of agricultural workers underscores the importance of rural life and sustenance amidst national crisis.
The painting's composition draws inspiration from Hudson River School landscape traditions, prioritizing grandeur and dramatic lighting—elements that aim to evoke contemplation and admiration for nature’s enduring power. Bone skillfully utilized glazing techniques to achieve depth and luminosity, capturing the subtle nuances of light filtering through the foliage. This meticulous attention to detail underscores his dedication to conveying an authentic representation of the environment.
  • Symbolism: Beyond its depiction of a rural scene, Dust in Normandy speaks to themes of perseverance and harmony—values central to Bone’s artistic philosophy. The horses symbolize tranquility amidst turmoil, mirroring the artist's own unwavering belief in beauty and resilience.
Ultimately, Dust in Normandy transcends mere visual representation; it serves as an emotional conduit, transporting viewers back to a pivotal moment in history while simultaneously celebrating the enduring allure of the British landscape. Its luminous colors and expressive brushstrokes continue to captivate audiences today, cementing Bone’s legacy as one of Britain's foremost war artists and a champion of Neo-Romantic idealism. This artwork exemplifies Bone’s ability to transform observation into profound artistic expression—a skill that resonates powerfully with collectors and interior designers seeking pieces imbued with both beauty and historical significance.

Spørgsmål og svar

Hvor kan jeg se det originale værk "Dust in Normandy" af Stephen Bone?

"Dust in Normandy" af Stephen Bone er udstillet på Government Art Collection, London, Storbritannien. Museets fortegnelse henviser til det originale værk og ikke til reproduktioner.

Hvordan forenes kunstretning og epoke i "Dust in Normandy" af Stephen Bone?

"Dust in Normandy" tilhører Hudson River School-retningen, og dets skaber arbejdede i Moderne tid-æraen.

Hvordan forenes kontrast og harmoni i "Dust in Normandy"?

I "Dust in Normandy" parres en Seren kontrast med en Balanceret harmoni harmoni.

§ 4Kunstneren

Stephen Bone

Stephen Bone

1904 - 1958, Storbritannien

Hurtige fakta om Stephen Bone

  • Artistic Movement Or Style: Landskabsmaleri
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['NEAC']
  • Artists Who Influenced This Artist:
    • Muirhead Bone
    • Henry Tonks
  • Date Of Birth: 13 november 1904
  • Full Name: Stephen Bone
  • Nationality: engelsk
  • Notable Artworks:
    • Hayricks, sen sommer (1930)
    • Piccadilly Circus Underground Station
  • Place Of Birth: Chiswick, London

Kunstnerbiografi

Stephen Bone: Liv og Kunst

Tidligt liv og uddannelse

  • Født: Chiswick, Storbritannien (1904)
  • Død: 1958
  • Stephen Bone var søn af den anerkendte kunstner Sir Muirhead Bone og forfatteren Gertrude Helena Dodd. Denne familiære kunstneriske baggrund havde en dybtgående indflydelse på hans tidlige udvikling.
  • Han modtog sin uddannelse ved Bedales School, før han i 1922 blev optaget på Slade School of Fine Art.
  • Dog blev han skuffet over den akademiske tilgang på Slade og forlod skolen allerede i 1924 for at beskæftige sig med bogillustration.

Tidlig karriere og kunstnerisk udvikling

  • Bone opnåede indledningsvist succes som træsnitsillustrator, hvor han skabte værker til sin mor og andre forfattere. I 1925 vandt han guldmedaljen for træsnit ved den internationale udstilling i Paris.
  • I 1926 udstillede han sammen med Rodney Joseph Burn og Robin Guthrie på Goupil Gallery, hvilket markerede et væsentligt skridt i hans kunstneriske anerkendelse.
  • Han malede et vægmaleri til metrostationen Piccadilly Circus i 1928, hvilket demonstrerede hans alsidighed og udvidede hans kunstneriske rækkevidde.
  • Ægteskabet med kunstneren Mary Adshead i 1929 førte til omfattende rejser gennem Storbritannien og Europa. Disse rejser var afgørende for udviklingen af hans signaturstil med lyse landskabsmalerier, hvor han indfangede scener en plein air uanset vejrforholdene.

1930'erne: Landskabsmaleri og udstillinger

  • I løbet af 1930'erne udstillede Bone bredt på prestigefyldte gallerier, herunder Fine Art Society, Lefevre Gallery og Redfern Gallery.
  • I 1936 præsenterede han en serie på 41 malerier, der skildrede britiske amter, på Ryman Gallery i Oxford, hvilket viste hans dedikation til at indfange det britiske landskabs essens.
  • Han udstillede også i Stockholm i 1936 og 1937, hvilket udvidede hans internationale eksponering.

Krigskunstner og bidrag til 2. verdenskrig

  • Ved udbruddet af 2. verdenskrig meldte Bone sig som officer ved Civil Defence Camouflage Establishment.
  • I 1943 blev han udnævnt til fuldtidsansat kunstner af War Artists' Advisory Committee med speciale i emner relateret til Admiralitetet. Denne rolle var tidligere blevet besiddet af hans far, Muirhead Bone, men blev overtaget af Stephen efter deres søn Gavins død.
  • Betydningsfulde værker fra 2. verdenskrig: Han producerede talrige malerier, der skildrede kystanlæg og flådefartøjer, herunder scener malet ombord på ubåde.
  • Bone var vidne til og dokumenterede landgangen i Normandiet i 1944, hvor han malede scener i Caen og Courseulles. Han registrerede også angrebet på Walcheren-øen i Holland.
  • Han rejste til Norge i slutningen af 1944, hvor han dokumenterede vraget af Tirpitz og registrerede erobrede flådebaser samt massegrave for krigsfanger.

Efterkrigstiden, karriere og eftermæle

  • Efter krigen oplevede Bone, at hans stil var blevet noget umoderne. På trods af at han fortsatte med at male, mødte han vanskeligheder med at udstille sine værker.
  • Han overgik til kunstkritik, hvor han skrev for Manchester Guardian, og bidrog med humoristiske indlæg til Glasgow Herald.
  • Bone arbejdede også inden for tv og radio for BBC og samarbejdede med sin kone om børnebøger. Sammen organiserede de et kursus i vægmaleri i Dartington.
  • I 1957 blev han udnævnt til direktør for Hornsey College of Art.
  • Død: Stephen Bone døde af kræft den 15. september 1958 på St Bartholomew's Hospital i London.
  • Stephen Bones arbejde udgør en værdifuld visuel dokumentation af midten af det 20. århundredes Storbritannien, og rummer både landskabets ro og krigens barske realiteter.

§ 5Relaterede værker

§ 6Spørgsmål

Hurtige fakta

  • Year: 1944
  • Medium: Olie på lærred
  • Subject or theme: Normandisk natur ved slutningen af 2. Verdenskrig.
  • Notable elements or techniques: Detaljeret landskabsmaleri med fokus på teksturer og lys.
  • Movement: Neo-Romantik
  • Artistic style: Lys og luftig stil præget af ekspressionistiske elementer.

§ 7Angiv kilde til dette opslag

AllPaintingsStore.com, “Stephen Bone, Dust in Normandy (1944)”, https://allpaintingsstore.com/da/art/stephen-bone-dust-in-normandy-AQS6AD-da/ArtistReproduction/ (hentet 21 oktober 2026).

§ 8Reproduktionen

Håndlavet oliereproduktion

Håndmalet olie på lærred i din valgte størrelse og ramme, udført efter bestilling af vores kunstnere. ( Skift til printsalg Skift til digitalt billede)

Det er angivet i margenen på ordresedlen; den nuværende status for denne seddel lyder som følger.

Dust in Normandy

Reproduktionsmetode

Størrelse på reproduktion

-

Eksklusivt udvalgte senior-kunstnere

Mere detaljerigdom, finesse og ekstra produktionstid

-

Indramning af reproduktion

-

-

For kunstværker eller reproduktioner, der er større end 105 cm (ca. 41 tommer) på en hvilken som helst side, vil rammen blive leveret som et adskilt sæt. Denne metode sikrer sikker levering og forhindrer skader under transport.

Professionel montering er påkrævet – dette er ikke et gør-det-selv produkt.
Sættet skal samles, og lærredet skal opspændes af en erfaren professionel indrammer ved brug af trælim (ikke medfølger), en lærredsspænder og klemmer til at holde blindrammen vinkelret, mens limen tørrer. Forkert samling eller ujævn spænding af lærredet kan beskadige kunstværket permanent og er ikke dækket af vores garanti.

  • Alle massive trælister er inkluderet, præcist tilpasset i størrelsen.

  • Samles med de medfølgende skruer samt trælim til hjørneforbindelserne, som ikke medfølger og skal anskaffes af din indrammer.

  • Professionelt værktøj er påkrævet og medfølger ikke: en lærredsstrækker (spændetang) og klemmer til at holde blindrammen vinkelret, mens limen tørrer.

Vigtigt:
Hjørneforbindelserne kræver trælim, listerne skal holdes fast med skruetvinger, indtil limen er helt tør, og opspænding af lærredet på den samlede ramme kræver en lærredsspænder. Ingen af disse dele er inkluderet i sættet. Vi anbefaler, at du kontakter en erfaren professionel indrammer, før du bestiller denne størrelse.

Navneskilt

-

-

Beskyttende fernis

Blank lak (fremhæver farverne og beskytter mod lys og fugt)

-

Tilpas mit kunstværk

Eksempler på tilpasningsmuligheder: Udskift ansigt med kunde-foto; Tilføj kæledyr (f.eks. udskift kat med hund); Inkluder skjult besked i baggrunden; Ændr baggrundslandskab eller elementer.

-

Hurtig levering

Verdensomspændende levering () på 3-4 uger i stedet for de standard 5 uger. (18 november). Ingen kompromiser med kvaliteten.

-

Ekspreslevering

Verdensomspændende levering til inden for 5 uger. (25 november).

Inkluderet

Samlet pris

Dkr 1719

Inkluderet i hver ordre

  • Gratis ekspresforsendelse til hele verden
  • Lærred af linned i høj kvalitet
  • Fuld transportforsikring
  • Garanti for refusion af told og importafgifter
  • Garanti for præcis farvegengivelse
  • 100 dages returret ved fabrikationsfejl
  • 100% fuld returret
  • Mængderabat ved flere køb
Udforsk kunstværker organiseret efter temaer, stilarter og karakteristika.
Ordreoversigt